Місця єврейської історії у Львові: мистецтво, спадщина, вшанування

Місця єврейської історії у Львові: мистецтво, спадщина, вшанування

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

7 серпня 2015

Центр міської історії, Львів, Україна

Що і як ми пам'ятаємо про минуле? Як ми маркуємо місця пам’яті і як ми про них розповідаємо? Яким чином громадські простори та культурні проекти можуть активувати локальну "роботу пам’яті" над складними сторінками минулого? Ми запропонували подумати над цими питаннями учасникам літньої школи з єврейської історії в рамках воркшопу "Місця єврейської історії у Львові: Мистецтво, спадщина, вшанування".

Воркшоп "Місця єврейської історії у Львові: Мистецтво, спадщина, вшанування" присвячений темі історичної багатокультурності міст Східної та Центральної Європи, спадщині винищених та виселених спільнот та роботі з минулим і локальною пам’яттю у публічних просторах міст. Сучасні форма та зміст цих публічних просторів виникають з комбінації культурної тяглості та політичних змін, індустрії спадщини та колективних пам’ятей про складне минуле, архітектурних форм та діяльності різних акторів (бізнес, НУО, політичні еліти, етнічні громади, мешканці міста та ін.). Основною характеристикою спадщини є те, що її унаочнення, збереження та перечитування відбувається з точки зору сучасних проблем, викликів та цінностей. Спадщина, котра використовується як культурний, економічний та політичний ресурс, стає не тільки джерелом багатоманітних ідентифікацій, а й потенційною зоною конфліктів та невизначеностей.

Впродовж чотирьох тижнів молоді люди з України, Польщі, Росії і Білорусі працювали над проектами пошуку шляхів включення місць єврейської історії в сучасний простір Львова. Головна ідея проектів  – привернути увагу до спільнот і людей, які жили у Львові до Другої світової війни і Голокосту. Метою воркшопу було переосмислення можливостей роботи з історією, пам’яттю та мультикультурною спадщиною у публічному просторі на прикладі Львова та розробка "добрих практик" для реалізації власних ініціатив.

Воркшоп поєднував лекції із візуальних комунікацій, усної історії та мистецтва у публічному просторі, а також навчальні міські прогулянки та роботу в групах. Теоретична частина була присвячена інтерпретативним викликам роботи із минулим у публічному просторі. Курс проф. Джейсона Франциско "Історичні та мистецькі інтервенції у міський простір" був присвячений роботі з візуальними матеріалами та репрезентаціями. Практичні заняття стосувались методології усної історії та антропологічних досліджень (Анна Чеботарьова) та створенню виставкових проектів (Андрій Лінік).

За допомогою міських прогулянок та зустрічей з експертами студенти ознайомились із обраними локаціями. Учасники працювали у трьох міжнаціональних групах - кожна з одним із місць, пов’язаних з єврейською історією та багатокультурною спадщиною Львова:

  • пл. Коліївщини - колишній центр середньовічної єврейської дільниці у середмісті Львова, поруч із руїнами синагог та єшиви. Сьогодні площа є популярним туристичним місцем із великою кількістю ресторанів та кафе
  • сквер по вул.Раппопорта, 3 -  частина старого єврейського кладовища, що було зруйноване нацистами, а у радянський час забудоване на потреби Краківського ринку
  • пл. Святого Теодора - площа у передміській єврейській дільниці, поруч з якою знаходиться вціліла синагога Якуб Гланцер Шуль (сьогодні тут розташоване товариство єврейської культури імені Шолом Алейхема)

Групи могли обрати головну спрямованість (наприклад, історичну, біографічну, мистецьку, освітню тощо), форму та тематику своїх проектів. Студенти активно використовували матеріали бібліотеки, міського медіаархіву та платформи "Львів інтерактивний" Центру міської історії, а також створювали власні матеріали (фото, аудіозаписи інтерв’ю, тексти та ін.) Під час підготовки проектів учасники воркшопу застосовували різні методології: інтерв'ю, включене спостереження, візуальний аналіз, архівні дослідження тощо. Важливим завданням було залучення міського середовища та взаємодія із сусідніми культурними ініціативами та установами (наприклад, бібліотекою, синагогою, вуличним кафе тощо). Завдяки тому, що студенти походили з різних країн та середовищ, ключовим навчальним компонентом воркшопу став обмін досвідом та співпраця між самими його учасниками. У процесі підготовки власних проектів студенти консультувались та співпрацювали із викладачами літньої школи, працівниками Центру міської історії, а також із професійними дизайнерами.

Результатом воркшопу стало відкриття виставки, присвяченої історії Голокосту у Львові на пл. Коліївщини; створення меморіальної інсталяції у сквері на місці колишнього єврейського кладовища та проведення фестивалю сусідства на пл.Св.Теодора. Відкрита презентація проектів відбулася 7 серпня 2015 року. Проекти учасників літньої школи стали спробою заангажувати місцевих мешканців і гостей міста в пере/осмислення багатоетнічного минулого Львова та важливості збереження його мультикультурної спадщини. Відкриття проектів стало частиною програми фестивалю єврейської культури "LvivKlezFest-2015" та публічної лекційно-дискусійної програми "Єврейські дні у Ратуші".

Автори та куратори воркшопу

Джейсон Франциско

фотограф, критик, куратор, професор унівеситету Ейморі (Атланта) та Стенфордського університету (Пало Альто) у США.

Анна Чеботарьова

соціологиня, докторантка Інституту філософії та соціології Польської Академії Наук у Варшаві та дослідниця у Центрі міської історії.

Андрій Лінік

медіа художник, куратор, керівник виставкових проектів Центру міської історії у 2011-2016 рр.

Воркшоп був частиною літньої школи   "Єврейська історія, багатоетнічне минуле та спільна спадщина: міський досвід Східної Європи".

Зображення

Верхнє: Проект Джейсона Франциско "Золота Роза"