Bizarre Bazaar
27 травня - 3 червня 2016
Центр міської історії, Львів
"Bizarre Bazaar" - це курс на виїзді, який переносить студентів з Коледжу Таубмана з архітектури і міського планування Мічиганського університету на 4-тижневу робітню до України і Польщі. Курс вивчає архітектурну типологію консьюмеризму, і передусім такого явища як базар. Базар, як визначальний міський простір, дає початок містам та відіграє важливу соціальну і муніципальну роль. Втім, сьогодні у найбільш розвинених країнах світу базари масово витісняються торговими центрами і гіпермаркетами. Натомість у пострадянському регіоні базари є яскравим прикладом того, як ринки пристосовуються до сучасних умов, зберігаючи при цьому архітектурну типологію відділів, прилавків і торгових залів.
Роль ринків у східній Європі виходить за межі простого елементу інфраструктури чи міського простору і сягає безпосередньо царини домашнього господарства. Для багатьох груп з обмеженими правами, таких як жінки чи старші люди, які або не мають достатньо освітніх можливостей, або яким бракує культурного капіталу, щоб працювати поза домом у професіях, це – нагода для життєзабезпечення чи навіть економічної мобільності. Завдяки цьому дослідженню учасники спробують збагнути, як ринки об'єднують відокремлені громади та оживляють громадське життя. У своїх опитуваннях вони зосередяться на тому, як саме ринки втілюють колективне у містах прагнення мати простір, де люди можуть безпечно збиратися та взаємодіяти у спонтанний, не запланований наперед спосіб. Оскільки цим об’єктам постійно загрожують нові зміни і забудови, студенти намагатимуться виявити, як можна зберегти їх функцію ущільнення суспільства та простору для підприємництва.
Перш ніж розпочати курс, студентам доведеться опрацювати певну літературу про історію міських просторів, про базари, архітектуру східної Європи, а також про історію України. Вже у Львові студенти залучатимуть місцевих експертів, завдяки співпраці з Центром міської історії центрально-східної Європи. Працюючи з Центром, студенти зможуть зустрітися з місцевими істориками, які обрамлять питання курсу у ширший історичний контекст Львова та регіону. Поміж інших завдань, студентам доведеться вести блог мандрівника (чи фіксувати свої спостереження на вебсторінці), адже це один із способів документувати свій досвід у різних містах. Студенти будуть фотографувати, робити нариси і креслення, а також досліджувати громадські простори міста, аби збагнути, як вони використовуються різними групами користувачів. У кінці курсу вони виставлятимуть свої роботи у Центрі міської історії та представлять результати своєї роботи на широкий загал. Такий короткий навчально-мандрівний досвід дозволить студентам спробувати нові способи осмислення, дослідження та розуміння того, як культура, переплітаючись з архітектурою, формують забудову.
Зокрема, 27 травня загальну екскурсію Львовом провели архітекторка Ольга Заречнюк та історик Томаш Янковський. Головні питання що піднімалися, це: у чому особливості урбаністичної структури Львова; як творення міста різними культурними спільнотами відобразилося на його архітектурних нашаруваннях і як їх можна відчитати сьогодні у просторі міста. Для екскурсії вибрані декілька будинків і місць центральної частини міста що набули різноманітних значень і смислів, які часто є суперечливою спільною спадщиною, особливо у світлі радикальної зміни населення Львова протягом 20 ст.
29 травня гостьова дослідниця Центру Діана Воннак поведе учасників на двогодинну прогулянку, щоб показати пізні суперечливі громадські простори релігійного значення, пояснити конфлікти, які виникали навколо них у минулому у сьогодні. Зокрема екскурсія захопить Домініканський собор, синагогу "Золота Роза" і собор святого Юра.