Послання з минулого, урок на майбутнє

Послання з минулого, урок на майбутнє

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

28.7.2015

площа Коліївщини

Місце

Площа Коліївщини розташована між вулицями Братів Рогатинців і Староєврейською. Вона була центром середньовічної міської єврейської дільниці. До початку XX століття на площі була криниця, яка забезпечувала водою мешканців довколишніх кам'яниць. У 1944 році площа була перейменована на честь гайдамацького повстання Коліївщини, котре є складною сторінкою в історії українсько-єврейських взаємин. Сьогодні площа є популярним туристичним місцем, де розташовані кафе, ресторани та готель. Тут бракує інформації про єврейську історію дільниці, але поруч знаходяться руїни єшиви (єврейський вищий релігійний навчальний заклад) та декількох синагог. У 2016 році на сусідній вулиці Староєврейській було відкрито меморіальний комплекс "Простір Синагог".

Проект

У своїй роботі із цим місцем учасники воркшопу сфокусувались на особистому вимірі великої історії. Виставка "Послання з минулого, урок на майбутнє" присвячувалася мешканцям Львова, які пережили Голокост – тим кільком із сотень тисяч, чиї історії так і залишаться мовчати в міських стінах. Через особисті історії та спогади Лешека Аллерханда, Яніни Гешелес та рабина Давида Кагане, автори виставки представили Катастрофу очима євреїв, які проживали у Галичині. Цей погляд з минулого, спрямований у сьогоднішній день, заново відкривав знайомі місця міського публічного простору. Три історії львів'ян та біографії місць, представлених у експозиції – це мозаїка перетину двох епох: до та після Голокосту. Це історія народу, розділена спільною дорогою смерті. Дорогою, яку не можна залишити в забутті і по якій неприпустимо пройти знову – в цьому полягає урок минулого для майбутнього всіх.

У роботі над виставкою автори використали архівні матеріали, фото із цифрової колекції Центру міської історії та спогади очевидців, що пережили Голокост у Львові. Студенти безпосередньо контактували із однією з героїнь виставки – Яніною Гешелес, котра передала їм свої сімейні фото на потреби виставки.

Відкриття виставки супроводжувалося поетичною презентацією, що розповідала про Голокост як передчуття і передбачення, як трагедію та урок для людства. Саме в поетичній формі автори представили епізоди історії єврейського народу у діалозі минулого та сучасності. Вірші звучали різними мовами, що стало символом багатоманіття культури та ідентичностей східноєвропейських євреїв, знищених під час Голокосту.

Під час поетичної презентації звучали вірші:
Wisława Szymborska. Jeszcze (польська мова),
Чэслау Мілаш. "Campo di Fiore" (переклад білоруською мовою),
Maurycy (Mosze) Szymel. Friling (мова їдиш),
Игорь Потоцкий. Стихи о гетто (російська мова),
Мойсей Фішбейн. Ми житимемо там, де ми жили (українська мова)

Автори та авторки проекту:
Марія Гулакова (Росія), Алесь Петухоу (Білорусь), Алла Марченко (Україна), Лариса Карачевцева (Україна), Анна Вараниця (Україна), Олександр Сухомлин (Україна).

Дизайн виставки – Лаврін Шимін
Тьюторка воркшопу – Анна Чеботарьова (Центр міської історії)
Воркшоп є частиною програми літньої школи  "Єврейська історія, багатоетнічне минуле та спільна спадщина: міський досвід Східної Європи".

Виставка стала частиною публічної програми Літньої школи  "Єврейські дні у Ратуші" та фестивалю єврейської культури "LvivKlezFest".

Організатор: Центр міської історії
За підтримки: Управління культури Львівської міської ради

Зображення

Верхнє: Колекція Міського медіаархіву