Єврейські шлюбні контракти

Єврейські шлюбні контракти

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

жовтень 2015 - січень 2016

Львівська національна галерея мистецтв ім. Бориса Возницького (вул. Стефаника, 3)

Виставка, присвячена єврейським шлюбним контрактам, демонструє багатство історичних та художніх пластів, зв'язків між людьми й поколіннями, що ховає в собі кожен вцілілий мистецький предмет, відкриває світ єврейської традиції і культури, такий далекий і невідомий, і тому дуже цікавий.

Центральну частину експозиції склали дев'ять декорованих шлюбних договорів, що походили з Італії: найдавніший – із підписом нареченого Авраама Талеса з Пізи, датований 1694/95 роками, найпізніший – укладено в Флоренції 1848 року, і на ньому підписався наречений Авраам Д'Урбіно. Ми ніколи не дізнаємося про долі цих дев'яти подружніх пар: чи довго прожили разом Рахиль та Ілля з Верони, скільки дітей мали Перна і Мойсей з Модени, і чи була щасливою Вентуріна в заміжжі за Яковом з Анкони. Проте ці старі аркуші пергаменту, часом із обрізаними чи обпаленими краями, містять у собі іншу цінну інформацію: тексти слугують джерелом з історії та економіки єврейських громад Італії ХVII-XIX століття; декор свідчить про те, що євреї майже одночасно реагували на зміни європейських художніх стилів та смаків, незважаючи на замкненість життя у ґетто.

Ці артефакти "заговорили" завдяки знанням і зусиллям учених з Єрусалимського університету – професора Шалома Сабара, фахівця з ктубот, та доктора Сергія Кравцова, якому вдалося встановити походження збірки.

Дослідження збірки представлено широкій публіці у декількох форматах: виставки, каталогу та освітньої програми. Презентація каталогу заплановано під час відкриття виставки. Супровідна програма побудована у формі лекцій і розмов про сім'ю та родинні стосунки в традиційному і модерному суспільствах. Ці теми представлено через приклади єврейських та українських традицій та уявлень, сім'я розглядається як складний феномен, в якому заломлюється і перетинається цілий комплекс національних, соціальних, гендерних і культурних історій. Актуалізовано також питання сучасних викликів, перед якими стоїть інститут сім'ї.

Кураторка виставки: завідувачка відділом європейського мистецтва ХІХ-ХХ століття ЛНГМ Віта Сусак

Дизайнер: художник Влодко Костирко

Координатори лекційної програми: Ірина Мацевко та Володимир Бєглов

Координаторка дитячої програми: Христина Бойко

Організатори:
Центр міської історії,
Львівська національна галерея мистецтв

За підтримки Посольства Держави Ізраїль в Україні

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: фрагмент Ктубота

Галерея: Центр міської історії