Соціалістичні міста в УСРР: ідея, реалізація, спадщина

Соціалістичні міста в УСРР: ідея, реалізація, спадщина

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Роман Любавський

Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна

5.9.2023, 16:00

Бібліотека Центру міської історії

Під час міського семінару Роман Любавський представить короткий опис та структуру майбутньої книжки про соціалістичні містечка в УРСР. Дослідження сфокусоване на аналізі простору соцмістечкок Харкова, Запоріжжя та Кривого Рогу. Мета дослідження полягає в аналізі ідеї та реалізації проєктів соціалістичних містечок, дослідженні їх як частини радянської спадщини, аналізі еволюції їхніх образів та способів репрезентації у просторі сучасних українських міст. В роботі йдеть про три виміри: просторовий, символічний та вернакулярний.

Дослідник піднімає питання про образ соцмістечок у 1930-ті рр., особливу увагу приділяє аналізу зміни дискурсу в описі їхнього простору у міських путівниках у другій половині ХХ ст. та процесу відродження інтересу до соцміст у публічному дискурсі 2000-2010-х років. Автор пропонує відійти від погляду на соціалістичні містечка лише як на "радянський урбаністичний цвинтар". Утопічність окремих архітектурних рішень чи констатація того факту, що зі створенням розвиненої соціальної інфраструктури у радянської влади були проблеми є очевидними. Проте це не має відволікати від того, що простори соцмістечок (нині звичайні спальні райони міст) були і є сьогодні простором життя людей. Виникає питання, як сприймають ці простори самі люди, що там живуть? Як під час декомунізації змінився топонімічний ландшафт цих районів – просторів, що не мають іншого минулого, ніж радянське? Ключовими для цього проєкту є питання щодо меж простору соцміст, визначення його символів, сприйняття радянської архітектури району (соцмістечка) як спадщини місцевими мешканцями. Ці та інші питання будуть обговорені під час семінару.

post picture

Роман Любавський

Харківський національний університет ім. В. Н. Каразіна

Доцент на кафедрі історії України Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, де працює над монографією “Соціалістичні міста в УСРР: ідея, реалізація, спадщина”. Захистив кандидатську дисертацію з історії повсякденного життя робітників Харкова у 1920-1930-ті рр. Був учасником літніх шкіл, воркшопів, семінарів з питань урбаністики, політики пам’яті, вивчення та викладання історії Голокосту. Керівник і координатор дослідної групи міжнародного наукового проєкту “Практики саморепрезентації багатонаціональних міст в індустріальну та постіндустріальну добу”, за підтримки Програми імені Ковальських та Програми вивчення сучасної України Канадського інституту українських студій Альбертського університету (2019-2021).

Семінар відбудеться у форматі робітні, на яку запрошені дослідники для обговорення наукових проєктів, досліджень, які перебувають на різних етапах розробки, а також завершених досліджень, які готуються до друку.

Участь в міському семінарі передбачає попереднє прочитання і обговорення тексту дослідника. Якщо ви хочете долучитись до семінару, будь ласка, напишіть на е-мейл Єлизавети Бобрової ([email protected]) і ми завчасно надішлемо вам матеріали.

Зображення

Верхнє: соцмісто "Новий Харків" / Constructivism.Kharkiv