Тривалості чи розриви? Дискусії навколо майбутнього Львова у кінці 1980х-на початку 1990х років

Тривалості чи розриви? Дискусії навколо майбутнього Львова у кінці 1980х-на початку 1990х років

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Наталя Отріщенко

Центр міської історії

2 червня 2020 / 16.00

Бібліотека Центру міської історії

У якому місті ми б хотіли жити? Яку мову ми використовуємо для того, щоб описати його? Хто формує нашу уяву про урбаністичне майбутнє? Це лише деякі із питань, пов'язані з історією містопланування. Наталія масштабувала їх до Львова у часі останнього десятиліття державного соціалізму та у перші роки незалежності України, щоб зрозуміти, які ідеї все ще визначають розвиток міста, а які залишилися в минулому.

Під час презентації дослідниця зосередиться на двох дискусіях, пов'язаних із баченням міського майбутнього Львова. Перша стосується генплану Львова 1993 року — керівного документу щодо розвитку та управління містом у сферах житлового та промислового будівництва, транспорту, інженерної інфраструктури, зелених і рекреаційних зон, заповідних територій тощо. Друга — про будівництво підземного трамвая у Львові. Обидві дискусії використовують твердження про майбутнє, і обидві показують, як міська експертиза циркулює між різними місцями та інституціями. Крім того, цими двома прикладами Наталія хотіла б спроблематизувати дискурс розриву, пов'язаний з 1991 роком. Незважаючи на те, що лише генеральний план виглядає очевидним прикладом, оскільки він був розроблений у 1980-х, затверджений у 1993 році та залишався визначальним для міського розвитку до 2010 року, доповідачка має на меті показати, як аргументи з дискусії навколо підземного трамвая з кінця 1980-х років залишалися спадщиною соціалізму і їх можна легко мобілізувати в наш час. Цей дослідницький проект є частиною міжнародної мережі "Legacies of Communism? Post-Communist Europe from Stagnation to Reform and between Autocracy and Revolution", яка фінансується Асоціацією Лейбніца та координується Центром сучасної історії (ZZF) у Потсдамі. Детальніше про мережу ви знайдете за посиланням.

post picture

Наталя Отріщенко

соціологиня, наукова співробітниця Центру міської історії Східної Центральної Європи. Здобула науковий ступінь кандидатки наук з фокусом на “методологію та методи соціологічних досліджень” в Інституті соціології Національної академії наук України (2015). Наталія брала участь у ряді міжнародних проектів: “Регіон, нація та інше” (Університет Сент-Галлена, 2012–15), “Пам’ять про зниклі групи населення” (Лундський університет, 2012–14), “Історичні культури в процесі змін”. (Collegium Civitas, 2017 – дотепер). Зараз працює над пост-дисертаційним дослідженням “Міські експерти та зміни міст: (ре)формування професійного поля (1970–2010)”. Наталія цікавиться методологією соціологічних досліджень, усною історією, міською соціологією, просторовими та соціальними трансформаціями під час і після державного соціалізму.

Семінар відбувається у форматі робітні, на яку запрошені дослідники для обговорення наукових проектів, досліджень, які знаходяться на різних етапах розробки, а також завершених досліджень, які готуються до друку.

Участь в міському семінарі передбачає попереднє прочитання і обговорення тексту дослідника. Якщо ви хочете долучитись до семінару, будь ласка, напишіть на е-мейл Мар'яни Мазурак ([email protected]) і ми завчасно надішлемо вам матеріали.

Зображення

Верхнє: ТЕО генерального плану Львова, 1983 рік. Архів Державного інституту проектування міст "Містопроект"