Конструювання образу соціалістичного міста в радянському кінематографі 1930-50-х

Конструювання образу соціалістичного міста в радянському кінематографі 1930-50-х

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Ігор Тищенко

Центр досліджень суспільства, Київ

25 червня 2013

Центр міської історії, Львів

Хоча героїчний наратив індустріалізації і створення "нового суспільства" зокрема і архітектурним чином, - шляхом будівництва сотень індустріальних "соціалістичних міст" у 1930-х, - посідав одне з ключових місць у міфології сталінської доби, серед радянських ігрових фільмів 1930-1950-х не так вже й багато таких, які зображають власне процес будівництва міста або повсякденне життя у новостворених (або "соціалістично" перетворених) поселеннях. Головний медіум радянської ідеології наче уникав працювати на містобудівному "матеріалі" індустріалізації. Це пов’язано з різними причинами – від офіційної зміни принципів містобудування і постання нової архітектури після 1932 року, після якої реальні соцміста перестали "відповідати" своєму новому образу, до трансформації візуального канону у кінематографі.

Фільми 1930-1950-х, у яких конструювався образ соціалістичного міста ("Комсомольськ" (1938), "Шахтарі" (1937), "Нова Москва" (1938), "Шуми, містечко!" (1939) та інші) включали міське життя у головні репрезентаційні стратегії сталінської доби: централізацію, освоєння периферії, протиставлення центру і периферії. Не осторонь залишалося також і темпоральне фантазування – досягнення майбутнього у теперішньому. Наше завдання – розкрити особливості цих процесів і складові сталінського візуального наративу про соціалістичні міста, а також показати, що в ньому було спільного із реальними містобудівними та урбаністичними процесами у СРСР 1930-50-х років.

Ігор Тищенко

культуролог, аспірант НаУКМА, учасник дослідницького проекту “Метрополіс-Київ” Фонду ім. Гайнріха Бьолля. Працює у Центрі досліджень суспільства (Київ). Сфера наукових зацікавлень – сучасна урбаністика, радянський кінематограф, історія радянської архітектури, міждисциплінарні дослідження культури.

Зображення

Верхнє: Кадр з фільму «Нова Москва», реж. Олександр Медведкин. 1938