Орієнтоване на людину та засноване на знаннях: ідеї про автоматизоване управління містом у пізньорадянському Львові

Орієнтоване на людину та засноване на знаннях: ідеї про автоматизоване управління містом у пізньорадянському Львові

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Др. Наталя Отріщенко

Центр міської історії

2.2.2021, 16:00

конференц-зал Центру міської історії

Політичний антрополог і дослідник "радянського соціального" Стівен Дж. Кольєр (Stephen J. Collier) називає один із ключових викликів планування в СРСР: "Коли ви ангажуєтесь у тотальне планування, ви повинні думати про все" (Collier 2011, 95). Тим не менше, уявляти місто як цілісність не означає cкоординувати зусилля на різних рівнях, щоб перетворити цю уяву на конкретні взаємопов'язані показники, а тим більше не означає включати ці знання в міську політику. Навіть тоді, коли Державний інститут проектування міст "Діпроміст" реалізовував основну практику містопланування у пізньорадянському Львові, альтернативні бачення просторового управління з'явились у середовищі Львівського політехнічного інституту протягом 1970-х та 1980-х років.

Семінар зосередиться на ідеях управління міським середовищем, що їх протягом останніх десятиліть державного соціалізму у Львові розвивав насамперед Андрій Рудницький. На відміну від інших досліджень, зосереджених здебільшого на генеральних планах й офіційній плановій документації, Наталя обговорить альтернативну модель, запропоновану львівськими містопланувальниками для управління містом в цілому і яка так і не була втілена на практиці. Розроблена з урахуванням напрацювань кібернетики і критики модерністського підходу до планування міст, вона дає уявлення як про тогочасний процес управління, так і про прагнення щодо бажаного майбутнього розвитку міста. Під час семінару ми простежимо появу цієї ідеї, її лобіювання в політичній та науковій сферах та спадщину, яку вона залишила.

Цей дослідницький проект є частиною міжнародної мережі "Legacies of Communism? Post-Communist Europe from Stagnation to Reform and between Autocracy and Revolution", яка фінансується Асоціацією Лейбніца та координується Центром сучасної історії (ZZF) у Потсдамі. Він також відбувається в межах дослідницького фокусу Центру міської історії "Плановий урбанізм".

post picture

Наталя Отріщенко

Центр міської історії

Соціологиня, здобула науковий ступінь кандидатки наук з фокусом на “методологію та методи соціологічних досліджень” в Інституті соціології Національної академії наук України (2015). Брала участь у ряді міжнародних проектів: “Регіон, нація та інше” (Університет Сент-Галлена, 2012–15), “Пам’ять про зниклі групи населення” (Лундський університет, 2012–14), “Історичні культури в процесі змін”. (Collegium Civitas, 2017 – дотепер). Зараз працює над пост-дисертаційним дослідженням “Міські експерти та зміни міст: (ре)формування професійного поля (1970–2010)”.

Семінар відбувається у форматі робітні, на яку запрошені дослідники для обговорення наукових проектів, досліджень, які знаходяться на різних етапах розробки, а також завершених досліджень, які готуються до друку.

Участь в міському семінарі передбачає попереднє прочитання і обговорення тексту дослідника. Якщо ви хочете долучитись до семінару, будь ласка, напишіть на е-мейл Мар'яни Мазурак ([email protected]) і ми завчасно надішлемо вам матеріали.

Зображення

Верхнє: Умови сприйняття навколишнього міського простору. Джерело: Рудницкий, А. (1985). Управление городской средой. Львов: Вища школа, 69.