WikiD Ukraine
13 травня 2016
Центр міської історії гоститиме проект "WikiD Ukraine: Women, Wikipedia, Design", заходи якого проходитимуть з 15 квітня по 15 червня 2016 року у Києві, Харкові та Львові.
WikiD Ukraine – це адвокаційна кампанія, яка має на меті збільшення кількості статей у Вікіпедії про жінок в архітектурі та архітектурному середовищі, а також розвиток спільноти вікіпедистів. Проект включає в себе семінари та воркшопи з написання і редагування статей у Вікіпедії, які пройдуть у Києві, Харкові та Львові. Проект організовано Urban Forms Center та Вікімедіа Україна, у партнерстві з Центром міської історії Центрально-Східної Європи.
В україномовній Вікіпедії існує дуже обмежена присутність жінок, залучених до архітектури, містобудування мистецтва або дизайну. Багато статей, які все ж таки існують, дуже часто є суперечливими за своїм охопленням і якістю. Архітектура в даному випадку не є винятком із загальної ситуації, в якій жінки недостатньо представлені в обох ролях: як суб'єкти і як учасники у Вікіпедії в цілому.
За останніми даними, 13-23% редакторів Вікіпедії – це жінки. І це суттєво впливає на контент одного з найбільших сховищ людських знань в світі. Наприклад, тільки 15% англомовних біографічних статей у Вікіпедії – про жінок. Ось чому організатори пропонують всім приєднатися до глобальної кампанії по усуненню гендерного дисбалансу і наданні архітекторкам саме того визнання, якого вони заслуговують.
Міжнародний проект "WikiD: Women, Wikipedia, Design" розпочався у 2015 році та став результатом співпраці Wikimedia Foundation з трьома організаціями: Parlour (Австралія), Architexx (США), N-ails (Німеччина). Метою проекта є залучення спільноти до процесу створення та редагування Вікіпедії, а також збільшення кількості статей, присвячених архітекторкам. Актуальність та ефективність проекту підтверджується його стрімким розвитком вже у 2016 році та неймовірним Wikipedia Edit-a-thon до Міжнародного дня боротьби за права жінок, який пройшов у більш ніж 20 країнах світу.
Розвиваючи міжнародну освітню і адвокаційну програму в Україні, це дозволить більшій кількості жінок і чоловіків писати статті у Вікіпедії про жінок в архітектурі та архітектурному середовищі. Організатори робитимуть це шляхом розвитку та обміну знаннями і навичками між:
- архітектор(к)ами-практиками, дизайнер(к)ами і мистецтвознав(и)цями;
- вченими, викладач(к)ами, дослідницями(-ками) і студент(к)ами;
- лідер(к)ами громадської думки;
- активіст(к)ами, представницями(-ками) жіночих асоціацій та громадських об’єднань.
У квітні-травні 2016 року у Києві, Харкові та Львові пройдуть семінари та воркшопи за наступними тематиками:
- пошук архівної інформації, світлин, ознайомлення з правилами цитування та використання посилань;
- особливості написання статей;
- використання гендерно чутливої лексики та фемінітивів;
- застосування феміністської оптики до опису життя та творчого шляху архітекторок;
- написання та редагування якісних статей на Вікіпедії.
Організатори раді вітати всіх у спільноті людей, зацікавлених в усуненні гендерного розриву у Вікіпедії, світі архітектури, мистецтва та містобудування. Це стане поштовхом, який дозволить залучити до участі широке коло учасників, що раніше ніколи не брали участь у редагуванні Вікіпедії. Крім того, ми прагнемо розвивати спільноту вікіпедистів, налагоджуючи зв’язки із новими редакторами.
Проект проводиться в рамках громадської ініціативи "Модерністки", спрямованої на об’єднання архітекторок, дизайнерок і активісток навколо теми вивчення гендерних питань та їх впливу на архітектуру, мистецтво й містобудування.