СРСР очима американців

СРСР очима американців

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

24.03.2017

Віднедавна у доступ он-лайн були викладені дві великі колекції кольорових фотографій, які були зроблені громадянами Сполучених Штатів протягом їхнього перебування у Радянському Союзі.

Томас Хаммонд, історик,  професор університету у Вірджинії та Мартін Мангоф, помічник військового аташе посольства США у Москві – обоє чоловіків проживаючи певний час в Радянському Союзі документували тогочасний побут у містах на кольорову фотоплівку. Їхні архіви, що налічують тисячі зображень, незалежно один від одного, були нещодавно віднайдені, оцифровані та оприлюднені у мережі.

Мартін Мангоф обіймав посаду у посольстві США та проживав у Москві протягом двох років на початку 50-х. Згодом його звинуватили у шпигунстві, через що був змушений повернутись. Не зважаючи на це, майор Мангоф встиг зробити багато цікавих документацій не лише на фотокамеру, але й на 16мм кінокамеру. Його увагу привертають побутові сцени з життя мешканців та масові святкування. Свої фотографії він робить приховано, спостерігаючи за містом то з автомобіля, то з вікна офісу посольства США. Саме з цього вікна й були відзняті на кольорову кіноплівку одні з найунікальніших кадрів Мангофа – похорон Сталіна на Красній площі.

Свій архів Мартін Мангоф забрав з до США, але в жоден спосіб його не оприлюднив. Усі матеріали були невідомими і зберігались у його домі більше ніж півстоліття, допоки, вже після смерті автора, їх не віднайшов і оцифрував історик Дуглас Сміт. Зараз ці матеріали досліджують та поступово публікують у виданні Радіо Свобода англійською та російською мовами.

Схожа історія спіткала й архів Томаса Хаммонда. Історик з Вірджинії часто відвідував і багато подорожував по СРСР, зокрема бував у Києві, Москві, Ленінграді та Ризі. Він теж використовує кольорову фотоплівку і так само особливо цікавий до побутових деталей, однак свої фотографії, на відміну від Мамгофа, він робить відкрито, не ховаючись. Майже 3 тисячі оцифрованих знімків Хаммонда були удоступлені он-лайн Вірджинським університетом на сторінці сервісу BOX.

Обидві колекції є дуже цікавими для вивчення та порівняння через те, що мають чимало подібностей, а водночас так різняться підходами до фотографування, які видають авторів та чимало розповідають про Радянський Союз. Особливу вагу фотографіям надають технічні прийоми і використання кольорової плівки. Жива візуальна мова кольорової фотографії розвіює часті уявлення про минуле, а тим паче радянське минуле, як про сіру буденність.

Зображення

Верхнє: Томасом Хаммонд