Група осмислення історії Фонду Кербера у Львові
10-13 жовтня 2019
Після попередніх зустрічей у Мінську наприкінці 2018 р. і у Берліні у травні 2019 р., ця міжнародна група експертів Групи осмислення історії Фонду Кербера (The Körber History Reflection Group) знову зібралася разом у найбільшому місті західної України, аби продовжити свій міждисциплінарний і транснаціональний діалог про спадок епохи світових воєн у найбільш постраждалій від них центрально-східній Європі.
Складне і багатоетнічне минуле Львова, з його поєднанням польської, єврейської, української і радянської історії, стало водночас і тлом, і точкою відліку для провадження критичних і далекоглядних дискусій. Основні теми включали тривалу присутність Габсбургів, царську і радянську влади, етнічний конфлікт і примирення між народами і меншинами центрально-східної Європи, історично вагомий розпад нацистської влади і Голокост, а також сучасну політизацію історії ХХ століття, спричинену посиленням конфліктів, пов’язаних із набуттям національності і сферами геополітичних інтересів.
Історики, дипломати, політики, представники громадянського суспільства і ЗМІ з усієї Європи мали нагоду обмінятися думками і сміливо глянути у вічі новим перспективам. Останні політичні зміни в Україні та її розташування між заходом і сходом, Росією і Європейським Союзом, постійно переосмислювалися у ході дискусій, з неоціненним внеском українських учасників, таких як новопризначена заступниця міністра культури Ірина Подоляк, а також сучасний історик Георгій Касьянов. Безпосереднє спілкування з мером Львова Андрієм Садовим, а також місцевими діячами у сфері збереження історичної пам’яті, такими як Василь Расевич, дозволило учасникам з перших вуст зрозуміти, наскільки майбутня траєкторія демократичних намірів України залежить від досягнення спільного розуміння її минулого. Учасники висловили свої сподівання і впевненість у формуванні і просуванні наративів інклюзивності, а не виключення, і прагнення досягти примирення між численними індивідуальними і суспільними, культурними і політичними досвідами, які творять сучасну Україну. Після урочистого програмного виступу Карла Шльогеля, який підкреслив, наскільки історія України тісно переплетена у цьому регіоні, два дні насиченого спілкування за круглим столом і під час екскурсій та зустрічей дозволили учасникам переглянути і переосмислити свої припущення і сприйняття української історії і сучасності у Європі чи на противагу Європі.
Cеред постійних учасників групи є директорка Центру міської історії Софія Дяк. Львівська зустріч Групи осмислення історії Фонду Кербера проводилася у співпраці з нашою інституцією.
[Учасники зустрічі]
[Лекція Карла Шльогеля_текст]
Основне завдання Групи осмислення історії Фонду Кербера – спонукати дискусію між істориками, політиками, дипломатами, а також представниками громадянського суспільства і ЗМІ, про те, як вони можуть долучитися до процесу нейтралізації складного минулого і політизованого сприйняття історії, зберігаючи при цьому збалансоване критичне обговорення з емпатією до постраждалих від насильницького спадку минулого століття.
Зображення
Верхнє: Група осмислення історії Фонду Кербера у дзеркальній залі Львівського оперного театру / Ірина Середа