24.02.22, 5 ранку: Свідчення з війни
14.3.2022
24 лютого 2022 року, 5 ранку поділило життя людей в Україні на «до» і «після». Цього дня президент Росії Володимир Путін оголосив про початок «військової операції» і розпочав повномасштабну війну з артилерійським обстрілом міст, вторгненням бронетехніки та військових. Станом на 22 березня 2022 року, ООН вказує, що 3.6 мільйонів осіб виїхали з країни. Також мільйони людей були змушені покинути свої домівки і життя багатьох із них опинилися під загрозою. Жителі й жительки різних куточків країни мобілізувалися – кожен у своїй сфері діяльності – для протидії вторгненню і допомоги тим, хто її потребує. Академічні організації в Україні, Польщі, Люксембурзі та Великобританії об’єднали свої зусилля для реалізації проекту документації під назвою "24.02.22, 5 ранку: Свідчення з війни". Ініціатива включатиме інтерв’ю, які записують вчені з дослідницьких партнерських установ.
Як історики та суспільствознавиці, ми робимо свій внесок у збереження цього моменту, щоби задокументувати та зафіксувати людський вимір цієї війни. З командою партнерів із різних країн ми починаємо проводити інтерв’ю з людьми, які були переміщені внаслідок російського вторгнення в Україну, та тими, хто працює над їх підтримкою в Україні та в інших, особливо сусідніх, країнах. Ми теж записуємо розповіді волонтерів і тих, хто захищає Україну в різних сферах життя. Разом ми створимо колекцію, яка допоможе нам розповісти історію наших буремних часів. Уся колекція буде доступна в міському медіаархіві Центру міської історії у Львові, а також у Центрі сучасної та цифрової історії Люксембурзького університету. Керівниці національних проектів також архівують інтерв'ю, проведені в їхніх країнах.
Ситуація в Україні швидко змінюється, і зараз важливо зафіксувати людські досвіди, щоб їх можна було заархівувати та зберегти для майбутнього. Як показали усні історики та дослідниці культурної пам’яті, особисті свідчення з часом змінюються, викристалізуючись в інституційних формах і формалізуючись у висловлюванні. Саме зараз є можливість зберегти розповіді про масове переміщення людей, опір і волонтерство, спровоковані російським вторгненням в Україну, поки вони у стані безпосереднього досвіду. Важливо, щоби ці свідчення збереглися для використання в дослідницьких і наукових, а також у освітніх і виставкових цілях. Зараз у Міжнародного консорціуму є унікальна можливість виконати цю роботу.
МІЖНАРОДНИЙ КОНСОРЦІУМ
Партнери та національні керівники проектів:
- Центр міської історії, д-р Софія Дяк (для України)
- Інститут філософії та соціології Польської академії наук, д-р Анна Вилегала (для Польщі)
- Польське товариство усної історії, д-р Марцін Яжонбек (для Польщі)
- Університет Сент-Ендрюс, д-р Вікторія Донован (для Великобританії)
- Центр сучасної та цифрової історії Люксембургського університету, проф. д-р Махтельд Венкен (для Люксембургу)
Головною дослідницею Міжнародного консорціуму є д-р Наталія Отріщенко.
Генеральним контролером даних у розумінні GDPR в ЄС є проф. д-р Махтельд Венкен.
У рамках нашої ініціативи ми проводимо щотижневі методологічні семінари-навчання для інтерв’юерів/ок за участі науковців і дослідниць, які працюють із темами травми, насильства і війни у глобальному контексті. Регіональні команди долучаються до щотижневих супервізійних зустрічей, учасники й учасниці проекту також отримують психологічну підтримку.
Зображення
Верхнє: Прихисток для біженців, Центр міської історії у Львові, 5.3.2022 / фото Олі Климук