Площа Синагог
26 вересня 2012
пл. Арсенальна та суміжна ділянка по вул. Староєврейській
Розпочалися археологічні роботи для виявлення точного розташування елементів фундаментів та збору інформації про будівлі Великої міської синагоги та Бейт Гамідрашу, зруйнованих під час Другої світової війни для проекту облаштування Площі Синагог. Замовником робіт є Управління охорони історичного середовища Львівської міської ради, виконавцем є Рятівна археологічна служба Інституту Археології НАН України. Керівництво розкопками здійснюють Олег Осаульчук та Юрій Лукомський. Роботи триватимуть до кінця вересня 2012 року.
Ці археологічні дослідження є частиною реалізації проекту облаштування Площі Синагог, який є однією зі спроб вшановувати пам'ять про історію єврейської громади Львова та звернути увагу на багатоетнічне минуле Львова, важливість збереження його багатокультурної спадщини та сприяти зростанню обізнаності громади з історією єврейської спільноти у Львові.
Концепція проекту Площа Синагог архітектора Франца Решке (Берлін) була обрана міжнародним журі на міжнародному відкритому конкурсі у грудні 2010 р. з поміж 35 проектів. Проект-переможець, а також інші проекти можна було побачити на виставках у Палаці Мистецтв у 2010 році і у виставковому залі Центру міської історії у квітні 2011 року. Усі проекти доступні для перегляду тут.
У жовтні 2011 року спільний українсько-німецький проект "Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова" запросив архітектора-переможця Франца Решке до Львова, щоб він детально представив свій проект та зібрав додаткову інформацію для доопрацювання проекту.
Численні зустрічі та розмови з громадськістю та фахівцями у Львові, доступ до нових документів, історичних даних та планів, особистий візит до колишньої єврейської дільниці і цілого міста дало можливість ближче познайомитися із атмосферою конкурсної ділянки і її оточення. Здобута інформація та враження знайшли відображення в подальшому опрацюванні проекту-переможця, щоб він найкраще відповідав місцевим вимогам та потребам і запропонував бачення розвитку цього місця згідно з вимогами збереження історичної спадщини.
Проект передбачає, що територія синагоги Золота Роза зберігається як є, і лише закріплюється та консервується, територія Бейт Гамідраду залишаться як зелена зона відкритою для подальшого розвитку, ділянка Великої міської синагоги стає площею-пам’ятником, який вшановує пам’ять про синагогу та її знищення і надає місцю функції громадського простору для зустрічей.
Співорганізаторами проекту є місто Львів, Центр міської історії Центрально-Східної Європи та українсько-німецький проект "Муніципальний розвиток та оновлення старої частини міста Львова", що реалізується Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) GmbH. Реалізуючи цей проект організатори докладають зусиль, щоб місце, яке було одним з центрів єврейського життя у Львові було визнано і показано в структурі міста як місце єврейської історії та вшановувалося належним чином.