Збереження української спадщини аматорських та домашніх фільмів
11.6.2024
Центр міської історії у співпраці з The Netherlands Institute for Sound & Vision, Львівським обласним центром культури і дозвілля УТОГ та за підтримки The Modern Endangered Archives Program здійснює проєкт "Збереження української спадщини аматорських та домашніх фільмів". Його метою є розвиток та розширення діяльності Міського медіаархіву Центру у сфері архівування вузькоформатних фільмів (8 мм та 16 мм), які зазвичай зберігаються у приватних колекціях або належать установам, що не займаються збереженням культурної спадщини.
Аматорські кіноархіви та домашні фільми є важливим джерелом історичного знання та носієм родинної пам’яті та пам’яті для спільнот. Практика кінозйомок на аматорські кінокамери набула значної популярності в Україні у другій половині XX століття. З одного боку діяльність кіноаматорів активно підтримувалася радянською владою як засіб для локальної пропаганди, а з іншого – кіноаматорство відкривало можливість для приватної творчості і документування власного життя. Сьогодні ці архіви перебувають під загрозою зникнення через застарілість технології, складність відтворення та високу вартість оцифрування, а також нерозуміння цінності цієї спадщини. Не менш важливим є фактор війни, який спричиняє міграції і покидання спадщини та збільшує загрозу безпосереднього руйнування. Тож цим проєктом ми створюємо можливість оцифрувати колекції аматорських фільмів та забезпечити їхнє довготривале зберігання, а також зробити їх доступними для авторів, родин, спільнот, дослідників та інституцій.
Проєкт складається з кількох етапів. На першому етапі команда Міського медіаархіву Центру працює над оцифруванням кіноархіву Народної студії "Каменяр", що діяла у Львові з середини 1960-х років при Львівському будинку культури Українського товариства глухих та під керівництвом Мирослава Максимовича. Фільми, відзняті на цій студії, є документацією життя та творчої діяльності спільноти нечуючих у Львові, для яких кіноапарат та візуальні медіа стали важливим інструментом самовираження і саморепрезентації.
Другий етап – відкрите зголошення на участь у проєкті та прийом заявок на безкоштовне оцифрування аматорських та приватних кіноархівів у форматах 8 мм та 16 мм. Скористатися цією можливістю можуть власники родинних кіноархівів, інституції, спільноти та музеї з усієї України. Більш детальна інформація про участь за посиланням.
Оцифровані матеріали в рамках проєкту стануть частиною цифрової колекції Міського медіаархіву Центру міської історії, а також Бібліотеки Каліфорнійського Університету у Лос-Анджелесі і будуть опубліковані. Оригінали архівів та права на матеріали після оцифрування залишаються у їх власників.
Зображення
Верхнє: негатив стоп-кадру з фільму "Життя моє кінематограф", реж. М.Максимович, народна студія "Каменяр", 1970-і // Міський медіаархів Центру міської історії