Три нові колекції про індустріальну історію
15.07.2021
Не всі фотографії радянського періоду були пропагандистськими і постановочними, а фотографи не завжди керувалися бажанням показати "будівництво комунізму", щасливих робітників та романтичні пейзажі із заводами на горизонті. У Міському медіаархіві Центру в межах проєкту "(Роз)архівування (пост)індустрії" з'явилось три нові колекції, присвячені індустріальній історії, які дозволяють співставити пресфото, (не)офіційні шкільні фотографії та приватні фотографії з добірок працівників індустрії. Вони показують розвиток і різноманіття сюжетів, а також те, що залишилося поза презентаційними альбомами.
Фотографії з архіву газети "Наша Дружковка" головний редактор Євген Фіалко передав Дружківському історико-художньому музею. Матеріали охоплюють період з 1980-их до початку 2000-их. Вони ілюструють зміни, які відбувалися в місті Дружківка до і після Перебудови. Сюжети зосереджені навколо святкових і повсякденних подій: святкування Масляної, Свята Першого дзвоника, спортивних змагань у піонерському таборі. Поряд з тим зафіксовані низка важливих об’єктів інфраструктури та репрезентативних місць, як-от монументи, магазин меблів, зупинка транспорту, перша приватна автозаправка. Окремі фото мають критично-викривальний характер, наприклад, занедбаний автовокзал чи будівельне сміття біля вокзалу.
Матеріали з архіву Дружківської середньої загальноосвітньої школи №12 надав культуролог Дмитро Білько. Колекція частково містить фотографії Олександра Леонідовича Бойка — він вів фотогурток та був учителем малювання школі. Ці фотографії не ввійшли у презентаційний альбом до ювілею школи як "непарадні". Низка фото мають не постановочний, а більш неформальний характер: розслаблені чи грайливі пози, випадкові кадри.
Колекція "Індустріальні біографії міста" з'явилася під час збору усних історій для проєкту "(Роз)архівування (пост)індустрії". Фотографії, які у неї увійшли, з приватних архівів оповідачів — працівників львівських підприємств: Львівського автобусного заводу, Автобуспрому, Львівського заводу автонавантажувачів, "Полярону". Роки їхньої праці в індустрії припадають на другу половину ХХ-початок ХХІ століття.
Фотографії об'єднані тим, що презентують різні аспекти життя підприємств: наради, екскурсії, відрядження на стажування, демонстрації обладнання. А також і дозвілля працівників, яке організовували профкоми, наприклад, святкування 1 травня, поїздки на буряки у колгоспи чи на бази відпочинку.
Ця колекція буде доповнюватися. Описи колекцій створені на основі спогадів та коментарів їхніх власників, яких ми залучали до опрацювання матеріалів.