"Мережі підтримки": спеціальне число журналу "autoportret"
30.07.2024
У рамках проєкту "Мережі підтримки" вийшло спеціальне число щоквартального журналу "autoportret" (Малопольський інститут культури).
Випуск містить підсумки досліджень та заходів, інтерв'ю, а також тексти та візуальні матеріали від залучених експертів й експерток та митців й мисткинь, що у різний спосіб фокусуються на дослідженні архітектури й міського простору та змін, що відбуваються у часі криз. Під час війни архітектура – укриття, будівлі, стіни в багатоквартирних будинках, які поглинають ударні хвилі вибухів, – стають важливою складовою порятунку життів, так само як і інфраструктура: водопостачання, залізничне сполучення, інтернет тощо. Проте також у часи криз критично важливими для виживання стають людські зв'язки, відданість та співпраця.
Команда Центру міської історії у співпраці з Національним інститутом архітектури та містобудування (NIAU) долучається до співтворення проєкту "Мережі підтримки" у 2023-2024 роках, звертаючись до теми невидимої, але цінної соціальної інфраструктури для виживання, зокрема й культури та уяви.
Постійний ризик і супутні проблеми, спричинені війною, потребують рішень і дій. Серед питань, які ставила перед собою команда Центру у цьому проєкті: як інституції культурної спадщини справляються з проблемами війни? Як інфраструктура культурної спадщини розбудовує мережу підтримки професіоналів? Як російські атаки на критичну інфраструктуру впливають на щоденний робочий процес? Зрештою, як долають виклики війни працівники критичної інфраструктури?
Так були проведені інтерв'ю з фахівцями і фахівчинями, які працюють у сфері охорони культурної спадщини в Україні, робітниками та управлінцями, зайнятими у критично важливих об'єктах української інфраструктури. Географія, записаних інтерв'ю, широка та охоплює досвіди Бахмуту, Костянтинівки, Краматорська, Вінниці, Києва, Львова, Дрогобича, Харкова та Одеси. У межах проєкту також були записані розмови із працівниками медичної інфраструктури, об'єкти якої часто атакує Росія. Зокрема у фокусі інтерв'ю постала тема реабілітації та підтримки ветеранів, серед яких багато людей з набутою інвалідністю, військовослужбовців, поранених під час бойових дій, та цивільних, які постраждали від російської військової агресії.
Міжнародний проєкт "Мережі підтримки" фінансується Міністром культури і національної спадщини Республіки Польща в рамках програми "Надихаюча культура".
Партнери проєкту
- Національний інститут архітектури і урбаністики, Варшава;
- Центр міської історії, Львів;
- Галерея "VI PER", Прага;
- Українська асоціація "Vitsche", Берлін
Стратегічні місцеві партнери проєкту
- Польський Інститут у Празі;
- Польський Інститут у Києві;
- Інститут Пілецького в Берліні
Зображення
Верхнє: фрагмент обкладинки "autoportret" № 85 // Emiliano Rannocchi // autoportret.pl