Стипендії з документування та архівування війни LivArch
Реченець: 28 квітня 2025 року
Мета короткотермінової стипендії LivArch – спільно дослідити, як "живі архіви" впливають на методологію історичних досліджень. Проєкти можуть включати, але не обмежуються: науковими дослідженнями, документуванням, технічними або ж методологічними рекомендаціями. Стипендія можлива до трьох місяців як з перебуванням у Центрі міської історії у Львові, так і у дистанційному форматі.
Опис стипендії
Війну Росії проти України можна розглядати як найбільш задокументований насильницький конфлікт в історії. Майбутні історичні дослідження значною мірою спиратимуться на широкий спектр цифрових джерел, які створені та зібрані насамперед завдяки зусиллям низових організацій. Це, зокрема, такі різноманітні ресурси як пости в соціальних мережах, чати, відео, фотографії, усні свідчення, оцифровані аналогові матеріали або навіть супутникові дані з географічною прив'язкою.
Щоб об'єднати екстрене документування та архівування "сьогодні" ("живі архіви") та зробити ці матеріали доступними для дослідників і дослідниць, сприяти досягненню справедливості й вшануванню пам’яті про жертв, потрібні концептуальні, правові та етичні рефлексії, а також технічна інфраструктура. "Живі архіви" потребують дискусії про стандарти метаданих, принципи збору й опрацювання чутливих даних та формування сталих практик тривалого архівування.
Стипендія консорціуму LivArch покликана підтримати людей, які творять та досліджують архіви про російську війну проти України. Незалежно від того, чи Ви збираєте власні джерела та/або дослідницькі дані та потребуєте допомоги у підготовці їх до публікації, чи ділитеся своїми знаннями з різними ініціативами, чи проводите дослідження "живих архівів" на метарівні, запрошуємо зголошуватись.
Що пропонує LivArch
Учасники/-ці отримають стипендію в розмірі 1 000 євро на місяць. Можлива тривалість від одного до трьох місяців впродовж 2025 року. Стипендія можлива як з перебуванням у Центрі міської історії у Львові, так і у дистанційному чи комбінованому форматі.
Упродовж цього періоду стипендіати та стипендіатки працюватимуть самостійно над своїми дослідницькими проєктами та матимуть змогу консультуватись з командою Центру і спільно налагоджувати професійні контакти з середовищем, а також брати участь у подіях консорціуму LivArch. У рамках стипендії ми очікуємо презентацію проєктів стипендіатів під час міського семінару чи публічної події в Центрі.
Для кого
Зголошуватись можуть громадські активісти/активістки, магістранти/магістрантки, докторанти/докторантки, постдоки, музейні працівники й працівниці, бібліотекарі й бібліотекарки, архівісти й архівістки, співробітники й співробітниці університетів та науково-дослідних установ, а також незалежні науковці та науковиці.
Можливі теми дослідження:
- мапування поля ініціатив з документування та архівування в контексті війни в Україні;
- етика та практика виконання усноісторичних проєктів в умовах війни;
- технічні та етичні виклики архівування вебсторінок та соціальних мереж;
- методологія дослідження цифрових архівів;
- сталість архівування в умовах надзвичайних ситуацій;
- доступність та використання задокументованих джерел.
Ми чекаємо на заявки українською або англійською мовою до 28 квітня 2025 року.
Ваша заявка повинна містити:
- опис Вашого [дослідницького] проєкту обсягом до 1800 знаків;
- мотиваційний лист, що містить інформацію про сумісність Вашого [дослідження] з проєктом LivArch та бажаною партнерською установою; до 1800 знаків включно з пробілами;
- коротке резюме, до 2 сторінок;
Просимо надсилати всі аплікаційні матеріали в одному PDF-документі на електронну адресу: grants@lvivcenter.org, у темі листа — вказати "LivArch War Documentation and Archiving Fellowship".
Проєкт "Документування війни Росії проти України" (LivArch) має на меті вдосконалити методи та теорії збору, збереження та збагачення цифрових джерел, одночасно працюючи над складними етичними питаннями, пов'язаними з відповідальною репрезентацією, публікацією, повторним використанням та довготривалим архівуванням. Основним фокусом є розширення можливостей проєктів та людей, які створюють та опікуються такими джерелами. Проєкт сприяє рівноправній співпраці крізь державні кордони, дисциплінарні межі, традиційні дослідження та партисипативні підходи за допомогою стипендій та форматів обміну. LivArch є спільним проєктом партнерських організацій:
- Інститут історичних досліджень Центрально-Східної Європи ім. Гердера Товариства ім. Лейбніца в Марбурзі (Німеччина);
- Інститут європейської історії імені Лейбніца в Майнці (Німеччина);
- Центр міської історії (Україна);
- Люксембурзький центр сучасної та цифрової історії (Люксембург);
- Марбурзький центр цифрової культури та інфраструктури (Німеччина) ;
- Центр історії та нових медіа імені Роя Розенцвейга (США).