Стипендія LivArch з цифрової гуманітаристики
Реченець: 28 квітня 2025 року
Війну Росії проти України можна вважати найбільш задокументованим насильницьким конфліктом в історії. Майбутні історичні дослідження значною мірою спиратимуться на широкий спектр цифрових джерел, створених і зібраних насамперед завдяки зусиллям громадськості. Це, зокрема, різноманітні ресурси, такі як пости в соціальних мережах, відео, фотографії, усні історичні свідчення тощо.
Завдання стипендії LivArch у галузі цифрової гуманітаристики – пов'язати екстрено зібрану документацію та контент про наше сьогодення між собою ("живі архіви" / "living archives") та удоступнити їх для досліджень, права і суспільства. Своєю чергою, це вимагає концептуальних, правових та етичних міркувань, а також технічної бази, дотримання стандартів метаданих, керівних принципів і міркувань щодо чутливості даних і сталих практик архівування відповідно до принципів FAIR і CARE.
Ми очікуємо, що стипендіат/стипендіатка працюватиме над інфраструктурою управління даними для колекцій консорціуму LivArch та сприятиме впровадженню open-source рішень в інших проєктах з документування в цій галузі. Ми шукаємо фахівця/фахівчиню, до сфери компетенції якого/якої входить:
- розробка рішень для довгострокового цифрового збереження матеріалів, зібраних після повномасштабного вторгнення Росії в Україну;
- управління сталою та безпечною цифровою інфраструктурою для збереження матеріалів різних форматів;
- знання ключових процесів для цифрових архівів, включаючи приймання, збереження та доступ до матеріалів;
- знання сучасних стандартів, кращих практик та принципів у сфері управління цифровими ресурсами;
- знання сучасних технологій та програмного забезпечення, що використовуються в середовищі цифрових архівів;
- здатність опановувати нові технічні навички та аналізувати наявні рішення.
LivArch пропонує щомісячну стипендію у розмірі 1000 євро на період до 24 місяців та співпрацю з Центром міської історії у Львові. Стипендія передбачає часткову зайнятість, а також можливість дистанційної співпраці. Запрошуємо подаватись студентів магістратури, аспірантури, молодих науковців та фахівців-практиків.
Заявка має містити:
- CV;
- мотиваційний лист українською або англійською із вказанням попереднього досвіду та планами в межах стипендії (до 1800 знаків).
Просимо надсилати Ваші заявки на електронну пошту електронну адресу grants@lvivcenter.org, у темі листа — вказати "Longterm LivArch Fellowship". Реченець подання заявок: 28 квітня 2025 року.
Проєкт "Документування війни Росії проти України" (LivArch) має на меті вдосконалити методи та теорії збору, збереження та збагачення цифрових джерел, одночасно працюючи над складними етичними питаннями, пов'язаними з відповідальною репрезентацією, публікацією, повторним використанням та довготривалим архівуванням. Основним фокусом є розширення можливостей проєктів та людей, які створюють та опікуються такими джерелами. Проєкт сприяє рівноправній співпраці крізь державні кордони, дисциплінарні межі, традиційні дослідження та партисипативні підходи за допомогою стипендій та форматів обміну.
LivArch є спільним проєктом Інституту історичних досліджень Центрально-Східної Європи ім. Гердера, Інституту європейської історії ім. Лейбніца (IEG), Майнц, Центру міської історії, Львів, Люксембурзького центру сучасної та цифрової історії (C²DH), Центру історії та нових медіа ім. Роя Розенцвейга, Дармштадтського університету прикладних наук, Марбурзького центру цифрової культури та інфраструктури (MCDCI), Марбурзького університету та Університету ім. Юстуса Лібіха в Ґіссені.