Проєкт

Проєкт "Homing: Returns of People, Places and Archive"

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

вересень – грудень 2024

Проєкт Центру міської історії "Homing: Returns of People, Places and Archive" у співпраці з Goethe-Institut в Україні опирається на непоодинокі досвіди, спричинені Другою світовою війною, та звертається до тем дому, переміщення та повернення за допомогою критичного архівознавства, цифрового архівування та публічної історії. Проєкт складається з двох частин: цифрового архівування та публічної історії. Спільно із дослідниками й дослідницями різних дисциплін ми досліджуємо роль архіву як місця повернення та архівування як практики. Архівна складова проєкту зосереджується на траєкторіях п'яти колекцій та долях їхніх творців.

Архів Влодзімєжа Пухальскі є частиною Королівського музею в Неполоміцах (Польща), але, на відміну від його фотографій природи, фотографії Львова довгий час залишалися поза увагою. Так само фотографії родинного життя у Львові та Перемишлі фотографа і засновника UFOTO Степана Дмоховського зберігаються в Українському музеї-архіві в США, де він опинився після Другої світової війни. Перебуваючи в музейних колекціях інших країн, ці матеріали недоступні та майже невідомі в Україні. 

Ще три колекції перебувають у приватних руках — у Гаазі, Вроцлаві та Парижі. Колекція Маріанни Деккер показує повсякденне життя Тореза Донецької області, рідного міста її матері Лідії, яка була остарбайтеркою. Колекція Вітольда Ромера — фотографа зі Львова, що майже невідомий у своєму рідному місті, — яку він залишив у 1939 році, зберігає родинні моменти, а також авторські спроби та експерименти. Нарешті, колекція плівок і фотонегативів Софії Яблонської демонструє справді глобальну географію. Фотографка народилася під Львовом, емігрувала до Парижа, провела війну в Китаї, а потім у колоніальному французькому Індокитаї й більше ніколи не повернулася. У той час як її літературні твори більш відомі, її фільми та фотографії довгий час лишались недоступними для широкого загалу. 

Також в межах проєкту відбувається публічна програма "Domowroty / ПОВЕРНЕННЯ / Homing", якою запрошуємо до розмов на три теми: фотографія і пам'ять, дім і повернення, місто і природа. Програма висвітлює життєві історії та траєкторії, радикально змінені Другою світовою війною, актуалізує роздуми про постійний процес фізичного і матеріального повернення, а також емоційних та інтелектуальних міркувань про те, що таке місце, приналежність і зв'язок. Роздумуючи над досвідом війни, тодішнім і теперішнім, ми ставимо питання про те, як ми можемо відновити втрачені голоси та історії попередньої війни і розробити складніші наративи минулого, що уможливить більш критичне осмислення сьогодення.

Програма обертається навколо виставки  "Domowroty / ПОВЕРНЕННЯ / Homing. Влодзімєж Пухальскі", куратором якої є Андрій Бояров. Виставка організована у співпраці з Центром міської історії та Львівським муніципальним мистецьким центром, у партнерстві з Генеральним Консульством Республіки Польща у Львові та Управлінням культури Львівської міської ради.

  • img

  • img

Зображення

Верхнє: панорама Львова // Влодзімєж Пухальскі // колекція Королівського музею в Неполоміцах