Воркшоп у межах проєкту European Research Infrastructure Consortium

Воркшоп у межах проєкту European Research Infrastructure Consortium

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

10.3.2025

27 лютого 2025 року в Центрі міської історії у Львові відбулась зустріч дослідників та дієвців у сфері історії Голокосту і пам'яті про Голокост в Україні. Майже тридцять учасників та учасниць обговорили можливості приєднання нашої країни до Консорціуму європейської інфраструктури досліджень Голокосту (European Holocaust Research Infrastructure – European Research Infrastructure Consortium / EHRI-ERIC).

За останні десятиліття розвинулося динамічне поле дослідження Голокосту, з академічними інституціями та ініціативами та дослідниками, які працюють у різних регіонах України. В умовах повномасштабної агресії Росії проти України, для українського суспільства знання про трагедію Голокосту, яка торкнулася мільйонів людей і кожного регіону, набуло ще більшого значення. Тому зараз актуальним завданням є творення сталої мережі інституцій з дослідження Голокосту в Україні, яка сприятиме інтеграції з європейськими інфраструктурами, підсилить уже існуючі співпраці та сприятиме новим. Для цього важливим є мережування дослідницьких ініціатив всередині країни та долучення України до загальноєвропейського консорціуму EHRI-ERIC.

EHRI є транснаціональною мережею, яка поєднує інституції, що працюють з темою Голокосту (дослідницькі інститути, архіви, університети у країнах ЄС, Ізраїлю та США). Така мережа сприяє і спрощує дослідникам й дослідницям доступ до джерел, які зберігаються в Європі та поза нею, стає можливістю для створення нових співпраць, а також розвиває запровадження цифрових технологій в дослідженні Голокосту та роботі з джерелами.

Після чотирнадцяти років існування мережа інституціоналізується як ERIC – European Research Infrastructure Consortium. Інавгурація першої когорти держав-учасниць відбулася в кінці січня у Варшаві. Оскільки ERIC є особливою юридичною формою, яка забезпечує функціонування дослідницької інфраструктури як окремої юридичної особи визнаної й підтриманої Європейським Союзом, то учасниками ERIC стають держави на рівні міністерств. Україна запрошена долучитись до EHRI-ERIC.

Своє зацікавлення в роботі над долученням до EHRI-ERIC висловили дослідники та представники організацій з Дніпра, Житомира, Запоріжжя, Івано-Франківська, Києва, Кривого Рогу, Миколаєва, Одеси, Рівного, Ужгорода, Харкова, Херсона, Чернівців.

Спільна зустріч стала майданчиком для об'єднання зусиль всіх зацікавлених шляхом співпраці у визначенні кроків, які уможливлять вступ України до Консорціуму. Учасники говорили про важливість мережування всередині України та міжнародно, необхідність збільшення внутрішньої професійної мобільності в Україні. Також під час зустрічі сформували робочу групу, яка працюватиме над уможливленням долученням України до EHRI-ERIC.

Центр міської історії є учасником EHRI з 2020 року і мав честь ініціювати та фасилітувати таку зустріч. У межах співпраці Центру та EHRI у жовтні 2022 році відбувся семінар "Документування війни: минуле та сьогодення", а також стартувала публічна програма про документування досвіду насильства та воєнних дій "Джерело як вибір". 

  • img

  • img

Зображення

Верхнє та галерея: фото Мар'яни Мазурак, Богдана Ємця