Оцифровані щоденники

Оцифровані щоденники

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

04.07.2018

Практика фіксації власного життя та «вписування себе» у історію за останні десятиліття радикально трансформується: від паперових щоденників ми перейшли до "Живого журналу", а згодом до життєпису в Фейсбук. Однак написані від руки враження та досвіди людей, які пережили бурхливе 20 століття, також знаходять своє місце у цифровому світі, у тому числі завдяки співпраці істориків, музейників, редакторок, журналісток та веб-розробників.

"Прожито" – це некомерційний проект, який займається опрацюванням і публікацією online щоденників та особистих документів і розвивається завдяки спільноті волонтерів. Він розпочався навесні 2015 року, і станом на липень 2018 року на ресурсі розміщено матеріали російською (документи 2281 осіб), українською (54 автори та авторки, серед яких свідки Голодомору, учасники повстанського руху, політики та культурні діячі) та англійською (3340 записів Семюела Піпса, англійського чиновника морського відомства і депутата Британського парламенту, автора відомого щоденника про повсякдення Лондона у часі Стюартівської реставрації, за період 1660-1669 рр.). На цифровій платформі "Прожито" для кожного автора та авторки щоденника заводиться окрема сторінка з вказівкою на статус обробки документів, наприклад, "потрібен текст", "потрібен редактор", "в роботі", "завантажений" тощо. Відтак, волонтери самі вирішують, з якими матеріалами вони хочуть працювати.

До роботи над проектом уже залучилися понад півтисячі осіб. Учасники та учасниці волонтерської групи займаються пошуком і копіюванням рукописів і виданих щоденників, роботою в архівах, цифруванням, набором і звіркою текстів, їхньою підготовкою до завантаження на сайт з подальшим тегуванням та коментуванням. Вони також практикують формат цифрової лабораторії: ті, хто зареєструвався до участі у події, спільно опрацьовують  конкретний документ та готують його до публікації. Ініціатори платформи "Прожито" вірять, що кожен щоденник є важливим і рано чи пізно він дочекається свого редактора, дослідницю або читача.

Проект відкритий до пропозицій співпраці та волонтерської допомоги. За детальнішою інформацією звертайтесь за адресою [email protected].

Зображення

Верхнє: проект "Прожито".