Місто як сцена. Коли політика вийшла на вулицю

Місто як сцена. Коли політика вийшла на вулицю

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

30.3.2023 (оновлено 25.4.2024)

Серія публікацій "Місто як сцена. Коли політика вийшла на вулицю" розповідає історію масових подій у публічному просторі Львова габсбурзького періоду, що відбувалися під відкритим небом на вулицях та площах міста.

Будучи політичним центром краю Галичини, "королівське столичне місто" Львів вважалося водночас і "столицею найвільнішої частини Польщі", і "столицею князя Лева". Тут зосереджувалися політичні і національні протистояння. Хоча населення Львова у той час складалося з поляків, євреїв і аж потім українців, визначальною була саме конкуренція українців та поляків. Ці дві групи декларували свої виключні права на місто і провінцію як фундаментальні для своїх національних проєктів. Вулиця стала інструментом не лише політичного істеблішменту, а й можливістю для різних соціальних груп гучніше заявити про себе.

Організатори більшості описуваних подій черпали натхнення в тогочасних практиках масових заходів. Перш за все, в церковних ритуалах та ритуалах імператорського двору. До цього додавалися приклади вуличних маніфестацій з країн Західної Європи. І на цьому фундаменті місцеві активісти розгортали власну політичну діяльність.

Ми будемо публікувати дослідження поступово і першими запрошуємо читати вступний текст та частину присвячену масовим подіям під час Першої світової війни

post picture

Місто як сцена. Вступ

Протягом ХІХ століття у Європі зароджувалось нове явище як масова політика. Політика виходила з урядових кабінетів та залів парламентів на вулиці та площі міст, а збори у приміщеннях товариств поступово замінювали відкриті вуличні демонстрації.

post picture

Місто у Великій війні

Велика війна загострила політичні процеси, які, здавалося б, мали завмерти через обмеження військових адміністрацій. Насправді ж місцеві політики продовжували шукати способи проявити себе в міському просторіі.

post picture

Місто соціальне

Період габсбурзької автономії — це час емансипації, в процесі якої різні групи населення стають “видимими” і отримують можливість “виговоритись” на мітингах та маніфестаціях, підписати петицію чи обговорити законопроєкт.

post picture

Місто в Імперії

В часи неоабсолютизму, імперські та релігійні ритуали фактично були єдиним дозволеним варіантом вуличної маніфестації. Коли ліберальні реформи та автономія дозволили місцевим політичним активістам відкрито маніфестувати, місцеві еліти використовували ритуали, щоб популяризувати свої ідеї.

post picture

Місто національне

В часи габсбурзької автономії Львів став центром протистояння двох національних проєктів: українців та поляків. Євреї, друга за чисельністю громада міста, теж проводили публічні акції в місті, але не заявляли про своє виключне право на цю територію. Натомість українці та поляки не просто конкурували, вони боролися за право на це місто й край.

Автором дослідження та текстів є др. Назар Кісь, історик і публіцист.

Проєкт є частиною "Інтерактивного Львова" — цифрової енциклопедії про історію міста.

Публікації були створені в рамках семінарів "Інтерактивного Львова" у Центрі міської історії упродовж 2019-2023 років. Дякуємо усім учасникам та учасницям семінарів за коментарі та дискусії як довкола окремих текстів, так і загальної структури проєкту.

[Перейти на сайт проєкту]

Зображення

Верхнє: робітничий похід повз площу Міцкевича під час відзначення 500 річниці Ґрюнвальдської битви, 1910 рік (Джерело: Narodowe Archiwum Cyfrowe)