Дитяча література
30.11.2017
В цьому огляді пропонуємо ознайомитись із книгами для дітей, батьків та освітян, що стосуються тем складного минулого.
При розробці освітньої програми до виставки "(не)означені" ми вкотре поставили собі питання: Чи бувають "не дитячі теми"? Як говорити про такі складні речі, як насилля, травма, геноцид, етнічні чистки? Як знайти правильну мову, щоб не травмувати, але пробудити співпереживання у дітей? Як перетворити дитячу тривожність в стан захищеності? Хто такий ворог і чи має він людське обличчя? Хто такий герой і чи може він стати антигероєм? Чим є цінність людського життя?
Здебільшого батьки та педагоги прагнуть захистити та вберегти дітей від тем насильства. Часто ці теми залишаються непроговореними, поки дитина не натрапить на такий контент в медіа - без пояснення і контексту. Інформаційний простір, що оточує дітей, переповнений складними поняттями, породжує у них багато запитань, на які часто, ми, дорослі, не маємо відповідей. Діти не живуть у вакуумі, а щодня отримують інформацію з різних медіа, соціальних мереж, у школі чи з вулиці. Виникає потреба знайти просту мову для розмови про складні речі, щоб викликати розуміння, а не травмувати.
Ми зробили невеликий огляд дитячих книг, які в літературний та художній спосіб презентують ці складні теми та можуть допомогти батькам та педагогам розпочати розмову, відповісти на питання, стати приводом для роздумів та розмов. Вони мають часто антимілітарний характер, без пропаганди, без героїзму, без патетики та оціночних тверджень, з оптикою на персональні історії та людське обличчя історичних подій. Ці книги можна читати спільно з дитиною, щоб разом аналізувати та проговорювати складні питання та теми.
"Хлопчик у смугастій піжамі", Джон Бойн
Книга про трагічні події очима дитини, яка була екранізована та видана 50-ма мовами. Роман розрахований на підлітків та дорослих, не містить жорстоких сцен насилля і дуже тонко і делікатно розкриває персональну історію, де на фоні трагічних подій і втрат є місце дружбі, співпереживанню, людяності і порятунку.
"The Whispering Town", Jennifer Riesmeyer Elvgren, Fabio Santomauro
"Місто Шепоту" Письменниці Дженіфер Елвгрін та ілюстратора Фабіо Сантомуро - історія, створена на реальних подіях про невелике, окуповане нацистами датське місто і дівчинку Анет. Це драматична історія про про людяність та погляд на складну історію очима та словами маленької дівчинки. Одного ранку Анет прокидається і дізнається, що у таємній кімнаті у їхньому підвалі переховуються "нові друзі" — єврейський хлопчик Карл і його мама, які чекають на рибацький човен, що через три дні має відвезти усіх євреїв до безпечної Швеції. Книжку хочеться переглядати десятки раз через промовисті ілюстрації, підбір кольорів, короткі але глибокі фрази та репліки.
"Diktator", Ulf Stark, Linda Bondestam
"Диктатор" авторства Ульфа Старка - книга бестселер, іронічна, промовиста і неоднозначна. Історія про те, що насилля ніколи не породжує любові, дружби чи інших приязних почуттів, що "ворог" - це теж людина і може мати схожі вподобання з тобою. Веселі ілюстрації і колажі Лінди Бондестам додають історії наївності та легкої абсурдності, які цілком пасують до несумісності диктаторової пишноти.
"Maus", Art Spiegelman
"Маус" Арта Шпігельмана - комікс, який розповідає історію Голокосту через персоніфікацію героїв у вигляді тварин. У 1992 році графічний роман був відзначений Пулітцерівською премією, У творі йдеться про американську сучасність. Молодий коміксист єврейського походження Арт Шпігельман працює над книгою про Голокост. Його батько Владек лишився живим після тих подій та ділиться власною історією переживання катастрофи ХХ ст.
"The Librarian of Basra", Jeanette Winter
"Бібліотекарка з Басри" американської авторки Джанет Вінтер – це книга про дуже особливий вчинок людини, від якої навіть у тривожні часи ніхто не чекав геройства. Історія розповідає про пані Алію, яка взялася не за власний порятунок, а за спасіння бібліотеки, коли почалися бомбардування іракського міста Басра. "Це погляд на війну очима цивільної жінки, але не матері-дружини-чи-сестри Окрім цього, історія цікава тим, що має досить відкритий фінал: книга завершується, а війна у книзі – ні. Ми не бачимо романтично-тріумфальної або романтично-гіркої перемоги жодної зі сторін, не бачимо перемоги взагалі. Натомість усе закінчується (чи й досі триває) чеканням – чеканням завершення і надією на нову, кращу бібліотеку (чи й світ)."(з статті Лізи Гречанюк, ресурс "Букмоль").
"Wędrówka Nabu", Jarosław Mikołajewski
Історія Набу, маленького біженеця, ілюстрована Йоанною Русінек - зворушлива, важлива і потрібна для проговорення сучасних проблем мігрантів, людських відносин і цінностей. "Це третя книга - це історія про біженців та наскільки їх життя залежить від нас " - пише автор Ярослав Міколяєвський. Книга розрахована для дітей та дорослих. Окремо слід виокремити візуальну частину книги, яка промовляє інколи більше аніж текст.
"Czy wojna jest dla dziewczyn?", Beręsewicz Paweł, Reszelska Olga
"Чи є війна для дівчат?" - історія маленької дівчинки Елі, яку застали події Другої Світову Війни і дуже змінили її дитинство. З такою сумною реальністю маленька Ела зустрілась, хоча в серпні 1939 року друг Антек сказав їй, що війна не для дівчат. Ця заява, зроблена з великою впевненістю 10-річним хлопчиком, не спрацювала, це не захистило Елу від трагічних подій середини 20 століття.
"Але вона лише маленька дівчина, і вона не повинна вирішувати дорослих проблем.." Під час війни чи миру, важливо, що діти є перш за все дітьми, і найважливіше є їхня безпека. Тема книги важлива, бо показує місце та роль дітей під час травматичних подій минулого, які дуже часто виключені з загального історичного наративу про війну, залишаючись згадкою у статистиці жертв.
"Mój tato szczęściarz", Joanna Papuzińska
"Мій тато щасливчик" - це історія про події Другої світової війни, зокрема Варшавське повстання. Історія побудована на сімейній розповіді, але між рядками прочитуються ідеологічні заклики і вміщено надто багато підручникового матеріалу. Книга має нотку надмірної героїзації, патетики та дуже чіткі месиджі та заклики до патріотизму, де інколи втрачається людське обличчя подій. Така історія чудово підійде, як додаток у викладанні історії ХХ століття у школах, але менше за сімейною розмовою.
"Mój pies Lala", Roman Kent
"Nazywam się Roman Kent. Dzisiaj jestem dziadkiem, ale dawno temu byłem małym chłopcem, który mieszkał w Łodzі" - так починається книга про сторію дружби Малого Роми та його собаки на ім’я Лала, яка відбувається в Ґодзькому гетто, яка може допомогти зрозуміти, що таке війна, насилля, дегуманізація. Дуже зворушлива історія, побудована на реальних подіях, яка може стати грунтом для розмови з дитоною про Голокост. Книга ілюстрована дітьми, однолітками героя оповіді. Їхні малюнки, представлені в книзі, є щирим і дуже влучним відображенням настрою і емоцій під час читання.
"The Enemy", Davide Cali, Serge Bloch
"Ворог" — це антимілітаристська книга італійського письменника Давида Калі. Книга показує людське обличчя війни, без героїв і антигероїв, деконструюючи образ ворога. Це роздуми солдата про "ворога" в окопі навпроти. Простий і зрозумілий текст, написаний від першої особи, хороший сюжет і чудовий фінал, який "відбувається" лише завдяки лаконічним ілюстраціям французького художника, зробили книгу бестселером світової дитячої літератури.
Книга знайомить нас із дівчинкою, якій щойно виповнилося 13 років. Вона відзначає свій день народження в оточенні своїх рідних та друзів, і саме в цей день вирішує розпочати вести щоденник та пише листи вигаданній подрузі Кітті. Анна Франк з сім'єю ховалася в 1942 - 1944 роках від нацистів в притулок, організований в одному з будинків Амстердама. Після арешту гестапо 15-річна Анна загинула в концтаборі Берген-Бельзен. Її щоденник в 1947 році опублікував її батько. Тим часом сценарист коміксів Арі Фольман працює над створенням мультфільму, який випустять в 2019 році.
Більшість книг розміщені у вільному доступі у бібліотеці Центру міської історії, у розділі освітніх програм (EDUP).
Авторка огляду - Христина Бойко
Зображення
Верхнє: Центр міської історії