Стажування у C2DH | Анастасія Холявка та Роксоляна Головата

Стажування у C2DH | Анастасія Холявка та Роксоляна Головата

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

12.12.2023

Цього року в межах співпраці між Центром міської історії та Центром сучасної та цифрової історії (The Luxembourg Centre for Contemporary and Digital History (C2DH) двоє наших колег стажувались у Люксембурзі та поділились своїм досвідом.

У вересні у C2DH стажувалася архівістка та керівниця проєкту "Міський медіаархів" Анастасія Холявка. Відповідно до професійних інтересів у сфері цифрового архівування вона знайомилася з командами, які оцифровують архівні та бібліотечні колекції, використовують їх в освітніх, чи дослідницьких проєктах. Керівник лабораторії цифрової історії та фахівець з оцифрування Енді О'Дваєр поділився досвідом збереження аудіовізуальних матеріалів. Команда Енді стикається з викликами удоступнення архівів, тож крім оцифрування, досліджує можливості інструментів для роботи з великими цифровими архівами, наприклад, пропонує доступ до матеріалів через платформу Nainuwa. У лабораторії цифрової історії можна оглянути обладнання для оцифрування та очистки книг, періодики, рукописів. 

Команда цифрової дослідницької інфраструктури разом з професором Мартеном Дюраном презентували свої підходи до проєктів цифрової історії, зокрема розповіли про проєкт impresso. Він пропонує нові методи роботи з аналоговими медіа, що розширює можливості істориків/-кинь. Для цього проєкту були оцифровані численні колекції преси, однак завдяки інструментам обробки природної мови вони є не просто великим цифровим архівом, а доступні для пошуку, опрацювання та інтерпретації.

Впродовж жовтня та листопада наша дослідниця та історична редакторка онлайн енциклопедії "Інтерактивний Львів" Роксоляна Головата також перебувала у Центрі сучасної та цифрової історії (C2DH) Люксембурзького Університету. 

Для Роксоляни важливо було ознайомитися із цифровими історичними проєктами C2DH, де вона також мала можливість представити досвід "Інтерактивного Львова". Життя цього проєкту вже налічує близько 15 років, і у дискусіях з колегами з C2DH Роксоляна обговорювала, як забезпечити цифрову сталість проєкту у майбутньому. Загалом розмови у C2DH поглибили дискусію команди "Інтерактивного Львова", яким є бачення проєкту у дальшій перспективі. 

Поза тим, у межах "Інтерактивного Львова" команда планує розвивати бази даних а́кторів різних міських середовищ Львова у XIX та XX століттях. Для втілення цієї ідеї під час стажування дослідниця дізнавалася про найвідповідніші інструменти, зокрема візуалізацію даних. 

Роксоляна описує свій досвід у C2DH як дуже цінний з огляду на будування дослідницьких мереж у цифровій історії з люксембурзькими колегами. Це допомагає не лише команді Центру здобувати нові знання, але й робити українські проєкти більш видимими у полі.

Дуже цінуємо нашу співпрацю, оскільки такі робочі візити і можливості пізнати діяльність інших інституцій зсередини дозволяють не тільки налагодити міцніші зв’язки для подальшої співпраці, а й поділитись досвідом, особливо у сфері цифрової гуманістики, яка лиш недавно почала формуватись, та вже ставить багато питань в методології, роботі з технологіями та сталості проєктів.

Зображення

Верхнє: фото Роксоляни Головатої

Галерея: фото Роксоляни Головатої, Анастасії Холявки