Мистецтво пам'ятання
4 вересня 2016
Першу частину проекту "Простір синагог" було відкрито для широкої публіки. Меморіал позначав ділянку дому навчання Бейт Гамідраш та законсервовані залишки синагоги "Золота Роза", центру єврейського духовного життя у Львові, зруйнованого під час Голокосту.
Окрім офіційного відкриття та семінару о 20.00 на місці Великої міської синагоги розпочалася мистецька програма "Мистецтво пам’ятання: голоси міста", яка поєднала медіа мистецтво та концерт камерного оркестру за кураторства Остапа Мануляка. Присутні змогли прослухати твори Йозефа Коффлера та Марка Копитмана, знаних композиторів сучасної класичної музики ХХ ст. Пов'язані зі Львовом, вони рідко присутні у музичному репертуарі, тож це нагода повернути їхні голоси до міста. Програму з трьох творів виконають ансамбль "ConstantY" та камерний оркестр "Stretta" (диригує Ірина Вакуліна). Візуальну композицію "Резонанс" створену художниками Олегом Воронком (Львів) та Джейсоном Фідлером (Лондон) проектуватимуть на стіни навколишніх будинків. Разом музика та візуальне мистецтво стануть запрошенням до переосмислення і глибшого розуміння важливості культурного розмаїття суспільства як у минулому, так і для сучасності.
За допомогою цих заходів ми прагнемо знайти різні способи розкрити єврейську історію, концептуалізувати спадщину та витворити можливі формати висвітлення історії різних місць України, які упродовж багатьох віків були місцями єврейського культурного життя. Музична та візуальна складова разом позначатимуть множинність пам’ятей та досвідів міста і відображатимуть важливість різноманіття в суспільствах минулого та сьогодення. Це допоможе позиціонувати Простір синагог як нове місце вшанування пам’яті у Львові у рамках численних програм в Україні та Європі загалом. Ми намагаємося показати, що пам’ять однаково важлива і для минулого, і для майбутнього.