Людські досвіди Другої світової війни у Львові. Місто як музей під відкритим небом

Людські досвіди Другої світової війни у Львові. Місто як музей під відкритим небом

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

18 травня 2019 / 12.00

вул. Гнатюка, 11

Запрошуємо на міську прогулянку, яка відбудеться в рамках Міжнародного дня музеїв у Львові.

Є теми, на які важко говорити. Одна з них - Друга світова війна і Голокост у Львові. Щоразу, коли говоримо про Голокост, ми згадуємо жертв, рідше рятівників, майже ніколи злочинців. В публічних дискусіях щодо поведінки місцевого населення домінує дві полярно однозначних постави – рятівника, який співчуває  і допомагає, та злочинця, який доносить та є виконавцем. Рідко йдеться про складність виборів людини, які визначалися обставинами, примусом, конкретною ситуацією, свідомою чи  несвідомою позицією. І майже зовсім не говориться про множинність поведінок, коли в одній особі міг поєднуватися і рятівник і виконавець злочину.

Львів’яни поступово відкривають для себе ці складні людські історії. Місто повертає собі складне минуле через історії окремих людей і маркує їх через впорядкування комемораційних місць, встановлення пам’ятних таблиць та музейних експозиції під відкритим небом.

Ця екскурсія є своєрідною прогулянкою Львовом Другої світової через індивідуальні історії і трагедії. На цій екскурсії ми будемо говорити про різні вибори: про тих, хто під страхом смерті рятував євреїв, і були визнані Праведниками світу; про тих, хто рятував, але не отримав такого статусу. Згадаємо про юристів, життя яких було пов’язане з довоєнним Львовом, і які на міжнародному рівні перші почали говорити про геноцид та злочин проти людяності. А також відкриємо незнані історії малознаних львів’ян, які покажуть всю складність життя під окупацією і наблизять нас до людських досвідів часу війни та екстремального насилля.

Екскурсія розпочнеться біля Першого театру (колишній ТЮГ, вул. Гнатюка, 11) і завершиться в музеї "Слідами галицьких євреїв". Ми відвідаємо місця, пов’язані з окремими постатями та їхніми історіями, які не входять до традиційних маршрутів, і дають глибше розуміння трагедії, яка сталася у Львові в роки війни.

Екскурсію проведе

Ольга Лідовська

керівниця музею Слідами галицьких євреїв, методистка неформальної єврейської освіти, історикиня та краєзнавиця.

Екскурсія є першою в серії міських прогулянок, розроблених на основі матеріалів воркшопу для гідів зі складних сторінок історії Львова. Прогулянки відбуватимуться один раз на місяць з травня і включно до жовтня. Всі прогулянки об’єднані фокусом Другої світової війни у Львові, але кожна з них – це індивідуальна розробка гіда, який запропонує свою тему і бачення цього складного і важливого періоду в історії міста. Запрошуємо до участі в прогулянках та осмислення досвідів Другої світової у Львові.

Ця серія прогулянок є частиною дворічного проекту "ReHERIT: спільна відповідальність за спільну спадщину". Вони є результатом окремої активності проекту по розробці та пілотуванню матеріалів для гідів, розробленої Центром міської історії.

  • img

  • img

    Проект "ReHERIT: спільна відповідальність за спільну спадщину" фінансується Європейським Союзом

Зображення

Верхнє: Львів, липень 1943 р.