Фестини "У сусідів"
7 серпня 2015
площа св. Теодора
Місце
Площа Святого Теодора розташована у колишній передміській єврейській дільниці, де до війни було кількадесят синагог. Серед небагатьох, що вціліли - синагога Якуба Ґланцера, збудована 1844 року для хасидів течії "Хідушим".
Під час німецької окупації Львова у 1941-1944 роках споруду використовували як склад; з боку площі Теодора розрубали велику в'їздну браму для вантажівок, через що будівля зазнала значних руйнувань. Відновлена після війни, вона стала єдиною синагогою, що функціонувала у радянському Львові до 1962 року. Під час "хрущовської відлиги" її відвідували представники дипломатичних місій Японії, Ізраїлю США. Після смерті рабина Янкеля Ґурарі, радянська влада закрила синагогу, а приміщення передала поліграфічному інституту. 1991 року синагогу повернули єврейській громаді. Сьогодні тут розташоване Товариство єврейської культури ім.Шолом Алейхема.
Проект
Синагога і площа були важливими місцями для євреїв Львова. Саме тут перетинались та співіснували різні культури. Історія синагоги - це з одного боку історія Катастрофи і знищення громади, а з іншого - історія єврейського життя, що триває у повоєнному Львові попри усі історичні катаклізми. Для студентів, що працювали із цим місцем, дуже важливою стала співпраця із товариством Шолом-Алейхема та єврейською молодіжною організацією "Гілель", котрі долучились до реалізації проекту.
Основною метою фестин "У сусідів" було розповісти львів’янам про єврейську історію цього місця через мову, кухню, музику та традицію. Ключовою у проекті стала категорія сусідства, що належить як до минулого, так і до сьогодення. Фестини відбулись на базі вуличної кав’ярні "У сусідів", котра функціонувала на площі св.Теодора у червні-серпні 2015 року. Програма розпочалась екскурсією передміською єврейською дільницею та синагогою "Якуб Гланцер Шуль". Про розмаїте життя дільниці нагадували також архівні фото, надані Центром міської історії. Майстер-класи з їдишу для дітей та дорослих мали на меті познайомити відвідувачів із мовою євреїв Львова, котру досі можна зустріти на стінах кам’яниць у довоєнних рекламах. Після майстер-класів із єврейської кухні, танців та концерту клезмерської музики, відбулось урочисте закриття Літньої школи та вручення сертифікатів. На завершення вечора відвідувачі мали нагоду переглянути фільм "Boris Dorfman. A Mentsch" (реж.Уве та Габі Зельтман) та зустрітись із його головним героєм - 94-річним активістом єврейської громади Львова, носієм мови їдиш Борисом Дорфманом.
Автори проекту:
Ірина Вікирчак (Україна), Анета Скотніча-Муляж (Польща), Олена Андронатій (Україна), Євген Монастирський (Україна), Юстина Гавелко (Польща)
Тутор воркшопу - Анна Чеботарьова (Центр міської історії)
Воркшоп є частиною програми літньої школи "Єврейська історія, багатоетнічне минуле та спільна спадщина: міський досвід Східної Європи".
Виставка стала частиною публічної програми Літньої школи "Єврейські дні у Ратуші" та фестивалю єврейської культури "LvivKlezFest".