Телеграм-архів війни
березень 2022 – дотепер
Ми документуємо те, як українці дізнаються, проживають та діляться через Телеграм свідченнями про війну. Це екстренне архівування (emergency archiving) має на меті зібрати та впорядкувати інформаційні потоки, які можуть швидко зникнути через свою нетривку цифрову природу. Ми готуємо архів, який допоможе нам говорити про війну, коли ми зможемо говорити про неї в минулому часі.
Ми зберігаємо на наших серверах потоки повідомлень та аудіовізуального контенту з переважно українських каналів та чатів, опублікованих з 24 лютого 2022 року. Після опрацювання та структурування матеріалів, буде створена та опублікована архівна колекція про війну.
ЩО Є В АРХІВІ?
Спектр заархівованих каналів та чатів дуже широкий: локальні та всеукраїнські волонтерські групи для координування гуманітарної допомоги, чати евакуації, пошуку житла, повідомлення про зниклих безвісти, інформування про повітряні тривоги, міські канали та місцеві проблеми в районах бойових дій та на окупованих територіях, персональні щоденники, блоги та мистецькі рефлексії, гумор та меми, експертна аналітика, документування перебігу бойових дій та знищень, політичні спільноти, повідомлення органів місцевої та центральної влади, збройних сил, ЗМІ, а також російська урядова пропаганда та проросійські канали і чати.
Телеграм не лише відображає перебіг війни — тут теж тривають бойові дії. З перших днів вторгнення саме на цій платформі був створений чат-бот для того, аби населення повідомляло ЗСУ про переміщення та позиції російських військових. Окрім того, білоруські активісти регулярно моніторять дії російських військових у Білорусі та повідомляють про повітряні атаки на Україну. З іншого боку, Телеграм активно використовують для проведення інформаційних та пропагандистських кампаній, а також координації кібератак, публікації здобутих баз даних та персональної інформації.
До нашого архіву потрапляють усі текстові та голосові повідомлення, зображення, аудіо-, відео- та інші типи файлів. Ми вже архівуємо близько 1000 каналів та чатів. Загальний обсяг даних сягає близько 4 терабайт і надалі зростає.
Попри доволі широку рамку, наші фокуси змінюються. Деякі канали ми перестали архівувати, деякі архівуємо з меншою пріоритетністю. Додаються нові тематичні фокуси. Основним пріоритетом є місцеві та галузеві канали і чати, що дозволяють побачити інформаційний ландшафт з перспективи місцевих жителів, а також вийти за розуміння війни як виключно ведення збройних бойових дій чи офіційних та журналістських повідомлень.
Детальніше про проєкт можна прочитати тут: [Телеграм-архів війни].
Ознайомитись зі звітом за два роки роботи ініціативи можна за посиланням: [Дворічні підсумки проєкту].
КОМАНДА ПРОЄКТУ
Усі учасники цього архівного проєкту, окрім працівників Центру міської історії, походять з окупованих раніше територій або ж змушені були покинути свій дім з початком повномасштабного російського вторгнення. Їхнє професійне запліччя походить з історичних дисциплін, журналістики та медіакомунікацій. З міркувань безпеки, ми вирішили поки що не розповідати про них більш детально.
Куратор проєкту: Тарас Назарук, координатор архіву, керівник проєктів цифрової історії Центру міської історії, докторант FernUniversität in Hagen.
- Оксана Авраменко – історикиня, графічна дизайнерка. Її участь у архіві розпочалась зі створення підбірки каналів і чатів тимчасово окупованого Криму. Надалі у фокусі її інтересів були соціально вразливі категорії населення (ВПО, біженці) та правозахист під час війни.
- Анна Рубанська – журналістка. Сфера інтересів — українські біженці за кордоном, ЗМІ, маркетинг, канали та чати військових підрозділів як засіб ведення інформаційної війни.
- Дмитро Сербулов – історик, розпочав співпрацю з архівом зі створення підбірки чатів та каналів півдня України, але згодом розширив спектр інтересів і на інші теми (релігія, екологія, тварини).
Брали участь в архівуванні на ранніх етапах:
- Роксоляна Головата – історикиня, редакторка проєкту "Інтерактивний Львів" Центру міської історії, аспірантка в Українському католицькому університеті та Вроцлавському університеті. Долучилась до архівування окремих Телеграм-каналів та вебсайтів.
- Олександр Кудь – журналіст, письменник, музикант. Розпочинав співпрацю з Архівом в березні 2022, але згодом мобілізувався до лав ЗСУ. Долучився до формування колекцій чатів Харківської області та пропагандистських каналів для аудиторії Південної України.
- Карина Лазарук – графічна дизайнерка, дослідниця. Долучилась до архіву у березні 2022 року, займалась архівуванням російської пропаганди та дезинформації. Участь ву архіві переросла в співпрацю з науковцями UvA та INC, результати співпраці цитувались у виданні Politico та вийшли друком у збірці Theory on Demand #44.
- Сергій Пахоменко – історик, доцент кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики Маріупольського державного університету. Під час стипендії в Центрі міської історії у травні-вересні 2022 року, архівував канали та чати про Маріуполь.
ПАРТНЕРИ ТА ПІДТРИМКА
Ми вдячні, що нас прямо та опосередковано підтримали, надавали нам цінні поради та рекомендації: Олексій Чеботарьов (University of Vienna, University of St.Gallen), Міґле Барейкіте (European University Viadrina in Frankfurt (Oder), Ярден Скоп, Александр Мартін (University of Siegen), Микола Махортих та Ані Баґумян (University of Bern), Нільс Брюґґер (Aarhus University, NetLab), Джеф Дойч (Mnemonic), Сара Дей Томсон (University of Edinburgh), Андерс Кліндт Мaрвол (Netarkivet), Ольга Головня та учасники мережі International Internet Preservation Consortium, Себастіан Майсторовіч та ініціатива SUCHO, Марцін Вільковські (Centrum Kompetencji Cyfrowych UW), Герт Ловінк (Institute of Network Cultures) Марк Тютерс, Cтейн Петерс (Digital Methods Initiative, University of Amsterdam), Мацей Мариль (Centrum Humanistyki Cyfrowej Instytutu Badań Literackich PAN), Марія Драбчик (Centrum Cyfrowe), Ед Полле (Europeana), Валері Шафер, Ларс Вінеке (C2DH, University of Luxembourg), Антон Міщук, Максим Демиденко (War Archive, Infoscope), Сергій Мовчан (УГСПЛ), Євген Ворожейкін (Національний університет імені Драгоманова), а також усі колеги із Центру міської історії.
Фінансова підтримка: Центр урядування та культури в Європі (Університет Ст. Галлена) (2022-2024), NEP4DISSENT (2022).
Архів братиме участь у 2024-2025 роках в проєкті "War Sensing" під координацією Міґле Барейкіте в рамках Collaborative Research Center 1187 "Media of Cooperation" (University of Siegen, the German Research Foundation); а також "Documenting Russia's war against Ukraine: The challenges of living archives for historical knowledge production", funded by Leibniz Collaborative Excellence funding programme.
Інфраструктурна підтримка: Save the Ukraine Monuments (4CH Project), C2DH, Archive-It, SUCHO, Amazon Web Services.
Публікації:
- ZZF Podcast (April 13, 2022)
- Deutschlandfunk Kultur (April 20, 2022)
- Mediapart.fr (May 6, 2022)
- MayDay Magazine (May 9, 2022, друк)
- Детектор медіа (May 20, 2023)
- International Internet Preservation Consortium Blog (July 21, 2022)
- Sociologica, International Journal for Sociological Debate (October 2022)
- Bareikytė M., Makhortykh M., Martin A., Nazaruk T., Skop Y. (2022) How should platforms be archived? On sustainable use practices of a Telegram Archive to study Russia's war against Ukraine (manuscript, Media, Culture & Society)
- Nazaruk T. (2022). Subscribe and Follow. Telegram and Responsive Archiving the War in Ukraine. Sociologica, 16(2), 217–226.
- Shumylovych B., Makhanets O., Nazaruk T., Otrishchenko N., Brunow D. (2022) Preserving the now! Mediating memories and archiving experiences in Ukraine. NECSUS_European Journal of Media Studies, Jg. 11, Nr. 2, S. 126-149.
Презентації проєкту:
- Preserving the Now! Mediating memories and archiving experiences in Ukraine, NECS, 09.03.2022
- Preserving the Now! Emergency Web Archiving as a Way to Survive and Resist the War in Ukraine, University of Giessen, 03.05.2022
- Memory Under Fire. Archiving and Data Practices during War, University of Siegen, 23.05.2022
- Witnessing the Now, workshop by German Historical Institute Warsaw, 27.05.2022
- IIPC Webinar: Web Archiving the War in Ukraine, 31.08.2022
- On the Telegram Archive of War at "Migration, Mobility and Displacement in the Black Sea Region", Annual Conference of the Center for Governance and Culture in Europe at the University of St. Gallen, Tbilisi, 13.09.2022
- On the Telegram Archive of War at "Documenting the War. Past and Present", European Holocaust Research Infrastructure, Center for Urban History, online, 06.10.2022
- Documenting War Experiences: Oral Testimonies and Social Media Archives in Ukraine в рамках серії подій "Russia's War on Ukraine in Historical Perspective", George Mason University, 31.10.2022
- "Russia’s War in Ukraine" – Interdisciplinary Data Sprint with Telegram, The University of Siegen and Center for Urban History, 16-18.12.2022
- Дискусійна програма "Пам’ять війни", Центр сучасної культури у Дніпрі, 7.12.2022
- "Telegram Archive of the War in Ukraine. Collecting Stories by Extracting Data", "How to Document the Present: Oral History and Memory of the War" Winter School, University of Insubria – Centre for Research on Minorities and University of New Europe (UNE), 24.01.2023
- A Year of Archiving the War: From Emergency Response to a Challenge of Sustainability, симпозіум "Languages of War: Interpretive Knowledge and Debates on the Perspectives of the War in Ukraine", Gießener Zentrum Östliches Europa Justus-Liebig-Universität Gießen, 22.02.2023
- Телеграм-архів війни. Документування нової реальності. Семінар "Війна: практики документування/архівування цифрового простору" Інститут архівної справи та документознавства, 16.10.2023
- "Telegram Archive of the War: Sources to Unfold Wartime Reality", 10. MuseumDigit Conference, Hungarian National Museum, 22.11.2023
Серія онлайн-семінарів:
- "Цифрове архівування: проблеми та можливості архівування даних соцмереж в контексті кризових подій" — організована у червні-липні 2022 року Університетом Берна у співпраці з Центром міської історії та Університетом Цюриха.
- Програма Семінарів з цифрової історії від Центру міської історії та Центру урядування та культури в Європі Університету Санкт-Галлена у 2022 році пропонувала серію подій для обміну думками та обговорення спроб цифрового архівування, які виникли у відповідь на кризові події в Україні та світі.