Професіоналізація архітектури у габсбурзькому Львові
Дослідницька тема: Професіонал(к)и, Експертиза і Планова Урбанність

Професіоналізація архітектури у габсбурзькому Львові

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Ольга Заречнюк

2019 – дотепер

Дане дослідження звертається до періоду, коли у Львові з'явилася професія архітектора у модерному розумінні поняття, та пропонує застосувати оптику соціології професій. Це дозволяє побачити архітектуру з соціального боку, на відміну від категорій естетичного, тобто звичного в історіографії розгляду архітектури крізь призму стилю. Таким чином стає можливо побачити архітектуру як тривалий соціальний процес що відбувався у ході формування громадянського суспільства, демократизації раніше абсолютної імперії, та не зосереджуватися на проблемах стилю(-ів).

Як і коли поставала архітектурна спільнота у Львові? Де і як велася архітектурна дискусія і на чому вона зосереджувалася? Ключовим джерелом постає професійна преса, що безперервно виходила у Львові з 1877 до 1939 року. Завдяки їй можливо простежити, що саме проблема професійності була наріжним питанням, якого торкалися чи не у кожній дискусії в період до Першої світової війни. Чи це проєкт окремого будинку, чи візії майбутнього розвитку міста, чи необхідність адаптовувати архітектуру до стрімко змінних умов модерного часу – роль архітекторів, їхньої освіти та кваліфікацій, недопущення до здійснення будівництва непрофесіоналів без вищої освіти, питання якості архітектури, запровадження її регулювання представниками професії, а не пересічними держслужбовцями, постійно виходили на перший план. Водночас преса інших міст, насамперед Відня і Кракова, а також законодавчі акти, такі як Імператорський патент про промисли від 1859 року та Розпорядження міністерства стану від 1860 року та їхні подальші доповнення, допомагають додати контексту львівським дискусіям, адже були співзвучними і спільними на просторах габсбурзької імперії.

Результатом дослідження є серія текстів, опублікованих на Інтерактивному Львові, що стосуються Політехнічного товариства, їхнього друкованого органу Czasopismo techniczne, З'їзду техніків, Виставки будівельного промислу 1892 року, а також людей та ідей архітектурного факультету Львівської політехніки.

Перелік публікацій

Конференції та семінари

  • "Габсбурзька Вища технічна школа у Львові — Львівська політехніка", міський семінар, Центр міської історії (13 серпня 2019 року)
  • Міжнародна наукова конференція Освіта, пам’ять, місто. Присвячується пам’яті архітектора Івана Левинського (Львів, 27 вересня 2019 року)
  • "Higher Technical School in Central and Eastern Europe: Origin, Present, and Development Prospects" Бібліотека НУ Львівська політехніка (Львів, 4 листопада 2019)

Презентації та публічні події

Зображення:

Верхнє: Професор Адольф Шишко-Богуш із студентами у Вищій технічній школі (Львів, 1913) / Biblioteka Narodowa


Дослідницькі проекти


Інші дослідницькі фокуси

Візуальні режими, матеріальності та технології

Візуальні режими, матеріальності та технології

Цей дослідницький фокус пов'язаний з візуальними практиками та історичними чи соціальними способами бачення. В його межах ми зосереджуємося на вивченні історичних змін у технологіях, уяві та політиці, а також на тому, як вони впливають на трансформацію візуальних практик і чутливості.

Детальніше
Документування досвідів війни

Документування досвідів війни

Ми задіяли наші уміння і експертність, щоб задокументувати досвід повномасштабного вторгнення Росії в Україну: як історичні та/або юридичні свідчення, а також як спосіб протистояти вторгненню.

Детальніше
Міста, війни та відновлення

Міста, війни та відновлення

Цей дослідницький фокус об'єднує дослідження форм та форматів, пов'язаних із вивченням та практикуванням минулого з міської перспективи і в міських умовах.

Детальніше
Міська спадщина: концепції, практики та спадки

Міська спадщина: концепції, практики та спадки

Цей дослідницький фокус охоплює кілька окремих проектів, а також пов'язані ініціативи, що аналізують спадщину як сукупність концепцій, дискурсів і практик, а також інституційні та дискурсивні структури.

Детальніше
Міські культурні інфраструктури: Творці/творчині, менеджери/ки, авдиторія в сучасному місті

Міські культурні інфраструктури: Творці/творчині, менеджери/ки, авдиторія в сучасному місті

Це дослідження має на меті розширити наше розуміння того, як інфраструктура формує творчу культуру в сучасному місті.

Детальніше
Публічна історія і місто: залучення та відображення минулого

Публічна історія і місто: залучення та відображення минулого

Дослідження двох світових воєн ХХ ст., які радикально змінили життя окремих людей, спільнот, суспільств і держави, спричинило появу великого обсягу наукової літератури, різної за своїм дисциплінарним спрямуванням і географічним походженням.

Детальніше
Соціальне місто: Історії мобільності, статусів, гендеру та добробуту

Соціальне місто: Історії мобільності, статусів, гендеру та добробуту

Цей дослідницький фокус розширює усталені підходи до історії модерного Львова, центрованій на історії формування національних спільнот, через звернення до інших категорій соціальних поділів: гендеру, віку, класу, групи.

Детальніше