Професіоналізація архітектури у габсбурзькому Львові
Ольга Заречнюк
2019 – дотепер
Дане дослідження звертається до періоду, коли у Львові з'явилася професія архітектора у модерному розумінні поняття, та пропонує застосувати оптику соціології професій. Це дозволяє побачити архітектуру з соціального боку, на відміну від категорій естетичного, тобто звичного в історіографії розгляду архітектури крізь призму стилю. Таким чином стає можливо побачити архітектуру як тривалий соціальний процес що відбувався у ході формування громадянського суспільства, демократизації раніше абсолютної імперії, та не зосереджуватися на проблемах стилю(-ів).
Як і коли поставала архітектурна спільнота у Львові? Де і як велася архітектурна дискусія і на чому вона зосереджувалася? Ключовим джерелом постає професійна преса, що безперервно виходила у Львові з 1877 до 1939 року. Завдяки їй можливо простежити, що саме проблема професійності була наріжним питанням, якого торкалися чи не у кожній дискусії в період до Першої світової війни. Чи це проєкт окремого будинку, чи візії майбутнього розвитку міста, чи необхідність адаптовувати архітектуру до стрімко змінних умов модерного часу – роль архітекторів, їхньої освіти та кваліфікацій, недопущення до здійснення будівництва непрофесіоналів без вищої освіти, питання якості архітектури, запровадження її регулювання представниками професії, а не пересічними держслужбовцями, постійно виходили на перший план. Водночас преса інших міст, насамперед Відня і Кракова, а також законодавчі акти, такі як Імператорський патент про промисли від 1859 року та Розпорядження міністерства стану від 1860 року та їхні подальші доповнення, допомагають додати контексту львівським дискусіям, адже були співзвучними і спільними на просторах габсбурзької імперії.
Результатом дослідження є серія текстів, опублікованих на Інтерактивному Львові, що стосуються Політехнічного товариства, їхнього друкованого органу Czasopismo techniczne, З'їзду техніків, Виставки будівельного промислу 1892 року, а також людей та ідей архітектурного факультету Львівської політехніки.
Перелік публікацій
- Товариство політехнічне: https://lia.lvivcenter.org/uk/organizations/technical-society/
- Czasopismo techniczne: https://lia.lvivcenter.org/uk/organizations/czasopismo-techniczne/
- Будинок Політехнічного товариства https://lia.lvivcenter.org/uk/objects/dudaieva-9/
- Автономія архітектури. Люди та ідеї архітектурного факультету в габсбурзькому Львові https://lia.lvivcenter.org/uk/organizations/faculty-architecture/
- Свято технологій у центрі Львова. Виставка будівельного промислу 1892 року: https://lia.lvivcenter.org/uk/events/baugewerbe/
- П’ятий з’їзд польських техніків (1910) https://lia.lvivcenter.org/uk/events/5-congress-of-technics/
- Товариство братньої допомоги студентів Політехнічної школи https://lia.lvivcenter.org/uk/organizations/bratnia-pomoc-politechniki/
- Перший Дім техніків https://lia.lvivcenter.org/uk/objects/horbachevskoho-18/
- Іван Левинський https://lia.lvivcenter.org/uk/persons/levynskyi-ivan/
- “Title ‘Battles’ and Architectural Discourse. Higher Technical Education and the State Recognition, the case of Habsburg Lviv (1876-1918)”, United by Our Common Roots. Collection of Scientific Works (Lviv: Lviv Polytechnic Publishing House), 2020
Конференції та семінари
- "Габсбурзька Вища технічна школа у Львові — Львівська політехніка", міський семінар, Центр міської історії (13 серпня 2019 року)
- Міжнародна наукова конференція Освіта, пам’ять, місто. Присвячується пам’яті архітектора Івана Левинського (Львів, 27 вересня 2019 року)
- "Higher Technical School in Central and Eastern Europe: Origin, Present, and Development Prospects" Бібліотека НУ Львівська політехніка (Львів, 4 листопада 2019)
Презентації та публічні події
- Презентація веб-сторінки про Івана Левинського, Дні Європейської спадщини // Центр архітектури, дизайну та урбаністики "Порохова вежа" (30 серпня 2019 р.)
- "Архітектори та їхня освіта у Габсбурзькому Львові", міська прогулянка, Львів (12 вересня 2020 р.)
Зображення:
Верхнє: Професор Адольф Шишко-Богуш із студентами у Вищій технічній школі (Львів, 1913) / Biblioteka Narodowa