Київ у 1914-1922 роках: місто і культура крізь війну, революції та відбудову
Др. Олена Бетлій
Перша світова війна означала колосальні масштаби мобілізації, високі показники смертності, щоденне перевезення тисяч поранених солдатів, депортацію людей з прифронтової зони, колапс залізничної системи і, як наслідок, повний розлад системи постачання, що призвело до економічної кризи, дефіциту палива та всіх інших наслідків війни, які відчули у тилу всі. До дослідження суспільств, що зазнають радикальних змін і живуть у скрутних, сповнених насилля обставинах, міська історія може долучити вивчення повсякденного життя мешканців різного соціального та етнічного походження, уникаючи при цьому суто національного наративу.
Проект складається з двох частин, присвячених соціальній та культурній історії. Першу частину, зосереджену на соціальній історії міста, завершено; дослідження культурної політики та культурного життя Києва буде здійснено у співпраці з Центром міської історії. Разом ці дві частини охоплюватимуть, згідно з підходом Роджера Чікерінга, різні виміри київської міської громади, а також індивідуальний і колективний досвід тих, хто жив у Києві під час війни та революції.
У проекті "Київ у 1914-1922 роках: місто та культура крізь війну, революції та відбудову" культурну політику та практику розглянуто в контексті обставин Першої світової війни, зокрема, окупації, революції та відбудови після закінчення конфлікту. Київ у той період був осередком бурхливого культурно-мистецького життя. Таким чином, це місто надає унікальну можливість досліджувати відносини між самим містом, яке нав'язувало власну культурну інфраструктуру, та його мешканцями, які використовували запропоновані заходи по-своєму, за обставин, що змінювалися часто і швидко, а також під впливом радикальних уявлень про культурну продукцію і мистецтво. Міська перспектива дає змогу переосмислити історію культури одного з головних культурних центрів Східної Європи, пропонуючи водночас уважніший до нюансів підхід, який конкуруючі між собою імперські та національні уявлення аналізує, а не бере на озброєння.
Зображення
Верхнє: Святкування в районі Сирець у Києві, 1915 р.