Історичні культури в процесі змін: узгодження пам’яті, історії і ідентичності в сучасній Центрально-Східній Європі
Др. Софія Дяк, Др. Наталя Отріщенко, Др. Василь Расевич, Др. Ірина Склокіна
Дослідження зосередилося на трансформаціях історичних культур Польщі й України, що відбулися за останні два десятиліття. Воно мало на меті з’ясувати структуру, зміст та внутрішні механізми, які діють у сферах історичного виробництва і культурної спадщини. Проект враховував перспективи різних дієвців цього поля: експертів/ок й інституцій, що творять історичне знання, медіа, які його транслюють, освіти, яка його систематично передає між поколіннями, громадян і громадянок обох країн, які в різний спосіб взаємодіють із минулим. Дослідження фокусувалося на тому, як політика в цих країнах використовує образи минулого для отримання суспільної підтримки, легітимації або делегітимізації політичного порядку. Нарешті, ми прагнули зрозуміти, які є розбіжності та схожості між історичними культурами Польщі та України у більш широкому порівняльному контексті Центрально-Східної Європи.
Задля вивчення масштабів людської участі в тому, що ми можемо назвати "повсякденним функціонуванням історії", у 2018 році ми провели репрезентативні соціологічні опитування в обох країнах. Аби зрозуміти те, який історичний канон відображається у шкільній програмі – одному з найважливіших просторів, де держава маніфестує власне ставлення до минулого, – ми аналізували підручники та записували фокус групові дискусії з вчителями історії у восьми українських і восьми польських містах і містечках. Окремо ми проводили експертні інтерв'ю й працювали з кейсами історичних містечок – своєрідними "лабораторіями", де переплітаються політики різних дієвців й інституцій.
Важливою складовою проекту було вивчення функціонування образів із минулого в публічній сфері. Ми провели аналіз засобів масової інформації, онлайн-платформ, а також публічних та наукових дискурсів, які функціонують в обох країнах. Відтак, дослідження поєднувало множинні перспективи – від "заглибленості" у минуле громадян і громадянок обох країн до академічних історичних дискусій науковців, від поширення образів минулого в медіа до їхньої інструменталізації політичною сферою – і пропонувало методологію для аналізу історичної культури як цілісності.
Проект організований в рамках конкурсу OPUS Польського національного центру науки (UMO-2016/21/B/HS3/03415). Його проводили Collegium Civitas у співпраці з Інститутом політичних досліджень Польської академії наук. Керівник проекту: др. габ. Томаш Стриєк, проф. Інституту політичних студій ПАН. Період реалізації - 2017-2021 рр. Більш детальну інформацію про дослідження можна знайти на сайті: https://www.historical-cultures.eu/
Пов’язані публікації та презентації
The Politics of Memory in Poland and Ukraine: From Reconciliation to De-Conciliation. Eds. Tomasz Stryjek, Joanna Konieczna-Sałamatin. Routledge, 2021. https://www.routledge.com/The-Politics-of-Memory-in-Poland-and-Ukraine-From-Reconciliation-to-De-Conciliation/Stryjek-Konieczna-Salamatin/p/book/9780367861728.
Kultury historyczne Polski i Ukrainy. O źródłach nieporozumienia między sąsiadami. Red. Tomasz Stryjek, Volodymyr Sklokin. ISP PAN – Scholar, Warszawa 2021. https://scholar.com.pl/pl/glowna/4245-kultury-historyczne-polski-i-ukrainy.html Книга доступна у бібліотеці Центру.
Dyskurs historyczny w mediach masowych. Reprezentacje przeszłości w polskiej i ukraińskiej sferze medialnej. Red. Barbara Markowska. ISP PAN – CC – Scholar, Warszawa 2021. https://scholar.com.pl/pl/glowna/4237-dyskurs-historyczny-w-mediach-masowych.html Книга доступна у бібліотеці Центру.
Marek Wojnar, Walka o pamięć czy instrumentalizacja historii: intelektualiści wobec polityki pamięci w III Rzeczypospolitej i na UkrainieISP PAN, Warszawa 2021. https://wydawnictwo.isppan.waw.pl/produkt/walka-o-pamiec-czy-instrumentalizacja-historii-intelektualisci-wobec-polityki-pamieci-w-iii-rzeczypospolitej-i-na-ukrainie/
Звіт за результатами кількісного соціологічного дослідження, проведеного у Польщі та в Україні у 2018 році: українською, польською, англійською.
Пов’язані події
Історичні культури Польщі та України: про джерела (не)порозуміння між сусідами
Зображення
Верхнє: Відкриття фотовиставки Тадеуша Рольке "Завтра буде краще," Євген Червоний, 2016.