Стан і основні виклики культурної спадщини Львова та Умані: від експертних суджень до запитів населення міста
Дослідницька тема: Міська спадщина: концепції, практики та спадки

Стан і основні виклики культурної спадщини Львова та Умані: від експертних суджень до запитів населення міста

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Др. Алла Марченко

Темою, яка об’єднує низку соціологічних досліджень в рамках проекту "ReHERIT: спільна відповідальність за спільну спадщину", є культурна спадщина Умані та Львова. Обидва українських міста є культурно важливими для польської, єврейської та української історії,  водночас, тут помітний виразний фокус локальних експертів/-ок спадщини лише на її українському компоненті. В той час, як у Львові наявний досвід роботи з культурною спадщиною, Умань демонструє великий потенціал для відкриття та переосмислення багатої місцевої історії. Поняття "спільного" дозволяє виявити мало досліджені, неоднозначні та дражливі аспекти роботи з культурною спадщиною, відрефлексувати та включити їх як ресурс в палітру ідентифікації кожного з міст.

Методологічно проект об’єднує якісні (фокусовані групові та глибинні експертні інтерв’ю) та кількісні методи (репрезентативне масове опитування мешканців Умані та Львова). Також у проекті використаний метод онлайн-опитування гостей міста, в якому поєднані закриті, напівзакриті та відкриті запитання.

Метою досліджень є виявлення специфіки викликів у роботі з культурною спадщиною Львова та Умані. Дослідження фокусувалися на таких рівнях: 1) експертна концептуалізація наявних практик у сфері культурної спадщини, основних тем і проблем, 2) громадська думка населення міст про важливість культурної спадщини та основні її "больові точки", 3) означення гостями кожного з міст основних викликів місцевої спадщини. До експертних кіл було зараховано тих, хто фахово працює з питаннями міської спадщини: у школах, університетах і музеях, на екскурсіях та в громадських організаціях, а також у міській владі.

Важливими питаннями досліджень стали рефлексії експертів культурної спадщини та звичайних мешканців над подіями та особами в історії Львова та Умані, окреслення найбільш видимих місць і спільнот на культурній карті міста, а також виявлення загальних стереотипів щодо "своїх" і "чужих". В Умані окрему увагу звернули на сприйняття мешканцями та туристами феномену паломництва хасидів до міста.

Проект "ReHERIT" триває два роки (2018-2020). Дослідження заплановані в два етапи: від аналізу існуючих проблем та надання рекомендацій (2018-2019 рр.) до відстеження перших змін і можливостей їх вирішення за час проекту (2019-2020 рр.).

 

Результати досліджень у 2018-2019 році:

Звіти оформлені у форматі PowerPoint для Львова та Умані: два детальних звіти ("кількісне" та "якісне" дослідження) в кожному місті для професійної аудиторії, дві адаптованих презентації для широкого кола зацікавлених тематикою, а також два документи про онлайн-опитування гостей міст.

Дослідження проводить Центр міської історії Центрально-Східної Європи у співпраці з Українським центром вивчення громадської думки "Соціоінформ".

Координаторкою досліджень від Центру міської історії є Алла Марченко, кандидатка соціологічних наук, докторантка на Ph.D. програмі Інституту філософії та соціології Польської Академії наук (Варшава). За детальнішою інформацією про дослідження та його результати можна звертатись до Алли Марченко за електронною адресою: [email protected]

Пов’язані публікації та презентації

Публікація:
Алла Марченко. Як мешканці Львова та Умані сприймають культурну спадщину навколо себе. - Zaxid.net

Презентації:

  • Summer Convention of the Association of Slavic, Eastern European and Eurasian Studies / Літня конференція Асоціації славістичних, східноєвропейських та євразійських студій, м. Загреб (Хорватія), 14-16 червня 2019 р.
    Алла Марченко "’Vernacular’ and ‘Official’ Memories beyond Annual Hasidic Pilgrimages in Uman" / "Неофіційна" та "Офіційна" пам’ять поза щорічним паломництвом хасидів до Умані (англ. мовою)
  • Third Annual Conference of Memory Studies Association / Третя щорічна конференція Асоціації студій пам’яті, м.Мадрид (Іспанія), 25-28 червня 2019 р.
    Алла Марченко "In the Eyes of Uman Inhabitants: Local Jewish History and Hasidic Pilgrimages" / "Очима мешканців Умані: локальна єврейська історія та паломництва хасидів" (англ. мовою)

Зображення

Верхнє: Львів, площа Ринок. Фото Алли Марченко


Дослідницькі проекти


Інші дослідницькі фокуси

Візуальні режими, матеріальності та технології

Візуальні режими, матеріальності та технології

Цей дослідницький фокус пов'язаний з візуальними практиками та історичними чи соціальними способами бачення. В його межах ми зосереджуємося на вивченні історичних змін у технологіях, уяві та політиці, а також на тому, як вони впливають на трансформацію візуальних практик і чутливості.

Детальніше
Документування досвідів війни

Документування досвідів війни

Ми задіяли наші уміння і експертність, щоб задокументувати досвід повномасштабного вторгнення Росії в Україну: як історичні та/або юридичні свідчення, а також як спосіб протистояти вторгненню.

Детальніше
Міста, війни та відновлення

Міста, війни та відновлення

Цей дослідницький фокус об'єднує дослідження форм та форматів, пов'язаних із вивченням та практикуванням минулого з міської перспективи і в міських умовах.

Детальніше
Міські культурні інфраструктури: Творці/творчині, менеджери/ки, авдиторія в сучасному місті

Міські культурні інфраструктури: Творці/творчині, менеджери/ки, авдиторія в сучасному місті

Це дослідження має на меті розширити наше розуміння того, як інфраструктура формує творчу культуру в сучасному місті.

Детальніше
Професіонал(к)и, Експертиза і Планова Урбанність

Професіонал(к)и, Експертиза і Планова Урбанність

У рамках цього дослідження планових міст, містечок і районів у соціалістичних суспільствах ми вивчаємо погляди планувальників, експертів та керівників, які брали участь у будівництві та досвідченні планового урбанізму.

Детальніше
Публічна історія і місто: залучення та відображення минулого

Публічна історія і місто: залучення та відображення минулого

Дослідження двох світових воєн ХХ ст., які радикально змінили життя окремих людей, спільнот, суспільств і держави, спричинило появу великого обсягу наукової літератури, різної за своїм дисциплінарним спрямуванням і географічним походженням.

Детальніше
Соціальне місто: Історії мобільності, статусів, гендеру та добробуту

Соціальне місто: Історії мобільності, статусів, гендеру та добробуту

Цей дослідницький фокус розширює усталені підходи до історії модерного Львова, центрованій на історії формування національних спільнот, через звернення до інших категорій соціальних поділів: гендеру, віку, класу, групи.

Детальніше