Місто і працівниці: між продуктивним і репродуктивним життям
Др. Іванна Черчович
липень 2022 — дотепер
У фокусі дослідження є працюючі жінки у місті та їхнє особисте життя, конструйоване на основі часто чи не єдиних доступних нам джерел їхньої прямої мови – кримінальних справ; а також свідчень про цю категорію міського населення, що вдалося віднайти у приватному листуванні господарів домів, в яких вони працювали (коли, наприклад, йдеться про домашніх служниць), у щоденній пресі та публіцистиці.
Метою дослідження є погляд на цю категорію містянок крізь призму їхніх спроб узгодити своє продуктивне і репродуктивне життя у місті, та стратегій виживання у середовищі звично негостинному до їхньої приватності та можливого материнства. Ким були ці жінки, чим особливі чи неособливі були їхні досвіди, що вони можуть розповісти нам про тогочасне місто? Якщо брати до уваги факт, що велика частина працюючих жінок у місті були міґрантками з навколишніх сіл, чим було чи ставало місто для них? Як змінювалася сімейна структура міських бідних під впливом урбанізації та індустріалізації? Цікавим також є конфлікт між щоразу більш зростаючою присутністю жінок на місцевому ринку праці та обмаллю можливостей для них поєднувати роботу зі своїм потенційним материнством. Результатом лакуни і заразом демонстрацією репродуктивної агентності бідних ставала налагоджена і функціонуюча сітка жіночих міських мереж по догляду за дітьми, що включала селянок з навколоміських сіл, які заробляли взяттям на виховання дітей міських робітниць, а також численних посередників між ними - акушерок, сутенерок, торговок.
Використання кримінальних справ Крайового суду Львова (фонд 152 ЦДІАЛу) як одне з джерел дослідження не має на меті проектувати, по своїй суті винятковий, кримінальний досвід на все бідне жіноче населення тогочасного міста. Йдеться про те, аби показати, що девіантність розказаних у кримінальних справах історій може бути підважена їхньою частою схожість між собою, і що найголовніше – сюжети, що ці історії розповідають, є свідченнями не тільки злочинів, а й середовищ, в яких вони вчинялися. Зрештою, назвати цих жінок професійними злочинницями ніяк не можна: в абсолютній більшості історії, які стануть у фокусі дослідження, вчинювані їхніми авторками злочини ставали для цих жінок першим кримінальним досвідом. Відтак, описане ними віддзеркалювало не стільки специфічне кримінальне середовище як те, що теоретично могло спіткати будь-яку в обставинах, у яких вони опинилися.
Публічні презентації
- Бідні і вагітні у Львові кінця 19 століття, відкрита лекція в рамках курсу Гендерні виміри просторів Модерності, грудень 2020 https://www.youtube.com/watch?v=_cmrv1Tw7hw
Публікації
- Жінки, (не)безпека і місто, Інтерактивний Львів, червень 2021 https://lia.lvivcenter.org/uk/events/women_safety/
- Приватне у місті, Інтерактивний Львів, червень 2022 https://lia.lvivcenter.org/uk/three-stories-of-women/
- Місто і злочинниці: три кримінальні досвіди на зламі ХІХ-ХХ століть, травень 2023 https://lia.lvivcenter.org/uk/themes/female-crimes/
Зображення
Верхнє: Танас Никифорук // Краківський ринок. Репродукція фото. // Львівський медіаархів