Сьогодні будь-який великий книжковий магазин пропонує широкий вибір ґлянцевих журналів з назвами на кшталт "Наш дім", "Дім і дизайн", "Будинок і сад" тощо. Якщо розглянути ці видання не з погляду потенційного споживача, а з аналітичної перспективи, то можна багато довідатися про культуру і суспільство. Адже на сторінках знайдемо чимало щедро ілюстрованих розповідей про цінності і сенси сучасного світу. Чому культура житла є такою популярною темою?
Центр міської історії пропонує власний погляд на Дім у своєму першому друкованому виданні "Дім: Століття змін". Публікація книжки підсумовує наші зусилля, які втілилися у виставці "Дім: Cтоліття змін", яка експонувалася в Центрі у 2011-2012 роках. Її зміст відповідає структурній концепції виставки, проте охоплює більшу кількість матеріалів, які були зібрані для виставки, але не ввійшли до неї. Перша частина книжки присвячена таким загальним питанням, як: модернізація, житлова політика та дизайн. У другій частині показано п'ять основних функціональних блоків сучасного житла з перспективи основних соціальних і культурних аспектів: коридор розглядається у контексті публічного та приватного простору, вітальня — комфорту, кухня — гендерних ролей та уявлень, ванна кімната — гігієни, спальня — інтимності. Завершує книжку розділ про те, як упродовж ХХ століття уявлялося житло у майбутньому. У текст вкраплено фокуси, що зосереджуються на вибраних домашніх приладах, від телевізора до порохотяга, та показують зміни функціональності та естетики домашнього простору.
Сподіваємося, публікація сприятиме поглибленню розуміння того, як історія формувала і продовжує формувати культурний простір, який ми вважаємо нашим домом. Сердечно запрошуємо до читання і власних рефлексій на тему, що таке Дім у ХХ столітті.
Наукова редакторка: Софія Дяк
Автори і авторки: Марія Білян, Гаральд Біндер, Андрій Бондаренко, Софія Дяк, Мар’яна Куземська, Ірина Мацевко, Лада Москалець, Наталя Отріщенко, Василь Расевич, Богдан Шумилович
Дизайн і верстка: Ірина Цімерман
Редагування і переклад: Павло Грицак, Юлія Павлишин, Наталя Римська, Соломія Онуфрів, Мейгіл Фовлер, Тарас Шмігер
Куратор виставки: Андрій Лінік
Дизайн виставки: Андрій Лінік, Вікторія Фединець
Координаторка видання: Мар’яна Куземська
Мова: українська/англійська
Центр міської історії висловлює щиру подяку віденській фундації Erste за підтримку виставки і цього видання, а також особливу вдячність Др Мейгіл Фавлер (Університет Стетсон, США) за допомогу в перекладі та редагуванні англомовної версії публікації.
Замовити