Підвищення обізнаності громадськості про багатогранність і складність об’єктів спадщини – основна мета наших програм з публічної історії. Дослідження і вшанування єврейської історії і спадщини як важливої частини історії і спадщини міста і регіону вилилися у наукову конференцію, літні школи і проект вшанування культурно-історичних об’єктів "Простір синагог". Вони стали найтривалішими і найкомплекснішими заходами з публічної історії. 4 вересня 2016 р., після понад семи років обговорень, досліджень і планування, які об’єднали науковців, експертів, представників єврейської громади і міської влади, було відкрито першу чергу "Простору синагог". Об’єкт офіційно став частиною сучасного Львова як новий меморіал і громадський простір. Проект об’єднав зусилля, знання і досвід дослідників, експертів і представників єврейської громади Львова, міжнародних інституцій і міських можновладців, а також заручився потужною підтримкою благодійників з усього світу.
Ідею для цієї програми було запропоновано під час зустрічі заступника міського голови Львова з учасниками конференції "Єврейська міська спадщина Центрально-Східної Європи", яка відбулася у 2008 р. Під час розмови вони говорили про постійні занепокоєння щодо занедбаності об’єктів єврейської спадщини і про можливі кроки для зміни ситуації. Саме під час цієї розмови і зародилася програма міжнародного архітектурного конкурсу "Об’єкти єврейської історії у Львові". Вже у 2010 р. його було оголошено для вшанування об’єктів єврейської спадщини Львова: для колишнього єврейського кладовища Бесолейм, з північно-західного боку від центру міста; території Янівського концентраційного табору на околицях міста; і об’єкту у самому серці центрального історичного кварталу, де раніше було дві синагоги, Велика міська синагога і синагога Золота Роза (Турей Загав), і Дім навчання Бейт Гамідраш. У конкурсі для меморіального простору у колишньому єврейському кварталі у центрі міста переміг проект берлінського архітектора Франца Решке.
Цей об’єкт став Простором синагог і спробою промаркувати і унаочнити історію будівлі, знищеної під час Голокосту, а також історії євреїв зі Львова і регіону, убитих під час німецько-нацистської окупації. Програма ставила за мету змінити ситуацію, яка склалася у повоєнні десятиліття, коли певні сюжети стали символами занедбання і непам’ятання. У 2000-х роках ця територія була відгороджена від цікавих очей високим металевим парканом, а ще одна частина була заставлена літніми майданчиками сусідніх ресторанів. Основне гасло проекту – "Єврейська історія Львова – спільна спадщина і відповідальність". Практичні роботи з реалізації проекту розпочалися у липні 2015 р. виставкою фотографій Джейсона Франциско "Золота Роза". Трохи більше року велися роботи, щоб законсервувати залишки руїн синагоги Золота Роза. До того ж, було демонтовано частину літніх майданчиків сусіднього ресторану, які стояли саме на ділянці Бейт Гамідрашу. Автентичний фрагмент фундаментів Бейт Гамідрашу було розчищено від бетону і промарковано білим каменем "Venezian Terazzo", матеріалом, який давно і часто використовується у цій місцевості для будівельних робіт. Було встановлено і меморіальну інсталяцію "Увіковічнення" з цитатами мешканців Львова і пов’язаних з містом людей єврейського походження.
Проект наголошує на просторах із зруйнованими релігійними спорудами, а меморіальна інсталяція "Увіковічнення" – це спроба дати голос людям, які мешкали у Львові, які були євреями і які виклали свої міркування на папері. Інсталяція – це 39 кам’яних стел різного розміру, більшість з яких мають викарбувані цитати і зображення, взяті з фото. Разом з членами єврейських організацій і громад Львова із понад 80 варіантів було відібрано 21 цитату. Написи походять зі спогадів і щоденників, праць рабинів, мислителів, письменників і творів звичайних людей. Кожна цитата представлена на мові оригіналу з перекладами. Серед авторів – відомі особистості, і пересічні люди, чоловіки і жінки, старі і молоді, а також діти.
Урочисте відкриття відбулося у рамках програми "Європейських днів єврейської культури". Була офіційна церемонія, міжнародний семінар Воркшоп "Мапа присутності: місця, ініціативи та досвіди єврейської спадщини в Україні" і мистецька програма "Мистецтво пам’ятання: голоси міста". На церемонії відкриття було багато почесних гостей, серед яких Борис-Барух Дорфман, старійшина львівської єврейської громади, Генадій Поліщук, радник Посольства Держави Ізраїль в Україні, Олег Вишняков, почесний консул Держави Ізраїль у Західній Україні, Др. Ернст Райхель, Посол Німеччини в Україні, і Андрій Садовий, міський голова Львова. Вела церемонію Адель Діанова, голова найбільшої єврейської громадської організації Хесед-Ар’є. У кінці церемонії Рабин Сіва Файнерман провів молитву. Вечірня мистецько-музична програма "Мистецтво пам’ятання: голоси міста" на Просторі синагог відкрила спільну медіа інсталяцію Олега Воронка (Україна) і Джеймса Фідлера (Англія) на основі текстів і цитат меморіальної інсталяції "Увіковічнення", а концерт з музичними композиціями пов’язав довоєнну і повоєнну історію Львов. Виступали два виконавці Йозеф Коффлер і Марк Копитман. Простір синагог став першим проектом від України, номінованим на Премію Європейського Союзу у галузі сучасної архітектури – Премію Міс ван дер Рое.
Сподіваємося, цей громадський меморіальний простір стане місцем для пізнання і рефлексій про довгу і насичену історію львівських євреїв, місцем ушанування пам’яті жертв Голокосту, місцем для діалогу, з минулим і серед сучасників. Також сподіваємося, що увесь досвід і виклики, які траплялися під час реалізації цього проекту допоможе розробляти і покращувати численні проекти, які будуть працювати з історією розмаїття у місті, підносити його динамізм, та проговорювати обмеження і невдачі співіснування, а також темні сторінки історії задля кращого розуміння спадків минулого і можливостей теперішнього.