Просторове

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Центр також займається проектами для дослідження, осмислення і розробки нових міських просторів, які виконують публічну, меморіальну і освітню функції у житті сучасного міста. Наші проекти міських просторів дуже різні за напрямками і методологією. Вони включають різні формати, від дискусій до семінарів, від архітектурних конкурсів до просторових інсталяцій, від відео і мистецьких творів до меморіалів. У наших просторових проектах ми звертаємо особливу увагу на такі питання як участь, спільна відповідальність і обмін знаннями, інклюзивні і критичні осмислення. Ми прагнемо дослідити, як саме минуле формує наше сьогодення і допомагає збагнути сучасні виклики і можливі зміни.

Питання участі було в центрі програми "Гра Місто майбутнього", яка наголосила на важливості залучення громадян у переосмислення сучасних викликів та окреслення можливих шляхів розвитку майбутнього. Питання про те, як поважати і працювати з історичними контекстами, беручи до уваги сучасні виклики і прогнозуючи урбаністичні зміни, входило до тематики двох архітектурних конкурсів для конкретних об’єктів у Львові, до організації яких долучився і Центр: для об’єктів єврейської спадщини у 2010 р. і для об’єкту Бернандинського монастиря у 2012 р. Останній об’єкт став визначальним моментом однієї з наших найтриваліших програм роботи з міським середовищем. Це меморіальний об’єкт Простір синагог, коли занедбане місце єврейської історії перетворили на меморіал і публічний простір, із промаркованою єврейською спадщиною у місті.

Тимчасові просторові втручання, націлені на публічне переосмислення історії міста були у центрі уваги семінару "Об’єкти єврейської історії у Львові: мистецтво, спадщина, вшанування пам’яті". У центрі уваги було декілька об’єктів, важливих для єврейської історії та для інклюзивного прочитання історії у місті. Загалом, наші просторові проекти працюють з урбаністикою і середовищем та прагнуть переосмислити способи роботи з історією, пам’яттю, багатонаціональною спадщиною у публічному просторі та напрацювати належні практики і надихнути на нове, особливо для реалізації на місці. Серед результатів наших просторових семінарів є міські прогулянки. Це ще один важливий формат просторової частини нашої Програми публічної історії. Чи то офлайн, чи в онлайн-форматі, міські прогулянки стали важливим форматом для активізації обговорення, навчання і обміну досвідом, який має потенціал для інклюзивнішого і чутливішого прочитання місця. Більшість наших міських прогулянок відбуваються у Львові, та ми також намагаємося розширюватися на інші місця. У рамках проекту ReHerit місто Умань також стало важливим місцем для дослідження можливостей цього формату.

Два тривалі проекти ReHerit і Open Heritage, які розпочалися у 2018 р., у рамках програм ЄС "Prospect" і "Horizon-2020", критично підходять до потенціалу міських просторів як об’єктів спадщини. Обидва проекти, якими б різними не були, прагнуть вивчати соціокультурний потенціал спадщини для місцевого розвитку та інклюзивнішого і критичнішого переосмислення минулого, а також сприяти соціально, економічно і екологічно сталому повторному використанню об’єктів спадщини.

Читати більше