Розмовляючи через спадщину: Розробка та пілотування матеріалів на тему складної спадщини
вересень 2018 - липень 2020
Центр міської історії, Львів
Програма націлена на розробку і апробацію інструментів та методик для шкільних уроків, які розглядають тему спадщини. Розроблені матеріали мають на меті відкрити нові способи розмови про складну історію міста та його багатоетнічне минуле, допомогти зрозуміти спадщину через включення та видимість немаркованих і таким чином виключених історичних об’єктів та місць.
Ми чудово усвідомлюємо завантаженість вчителів та щільний графік. Цей проект - спроба не навантажити ще одним пакетом джерел та інформації, а швидше полегшити - через підходи та інструменти - викладання окремих тем та сюжетів. Всі ці теми присутні в навчальній програмі - лінійно, подієво, з фокусом на "велику історію, "великих людей", з переліком хронологій та багатим фактажем. Ми ж хочемо проблематизувати, підважити, показати нелінійний спосіб говорити про історію міста, показати різні перспективи та оптики на історичні події через підходи та з використанням цифрових інструментів. Такі підходи є дієвими, щоб показати мозаїчний, багатошаровий і критичний погляд на історію, активізувати дітей до пошуку питань та відповідей, розвитку емпатії.
Разом з вчителями хочемо проговорити нові підходи та погляди на складні, травматичні, непроговорені історичні теми та сюжети на прикладі локальних досвідів та сучасних контекстів Львова. Хочемо поділитись досвідами та практиками нелінійного погляду на історію, презентувати розроблену методику роботи зі складними темами минулого з використанням цифрових інструментів та способи її імплементації в навчальні програми та шкільні активності.
Цільова аудиторія
Вчителі - ключові ретранслятори досвідів, навиків та знання, які можуть сприяти переосмисленню спадщини та впровадженню нових підходів до її розуміння та використання. Розробки проекту розраховані на вчителів історії, краєзнавства та суспільнознавчих дисциплін, голів методичних об’єднань, заступників директорів з виховної роботи, педагогів-організаторів, а також усіх зацікавлених темою семінару педагогів, котрі працюють у системі загальної середньої освіти.
Структура програми
Програма передбачає декілька етапів реалізації. Впродовж перших чотирьох місяців група експертів та вчителів буде працювати над розробкою матеріалів. Пізніше будуть проведені семінари для вчителів історії та пілотні уроки. Матеріали програми будуть розміщені на освітніх онлайн ресурсів для широкого використання.
Напрацювання включатимуть навчальні посібники (методики, досвіди, підходи), різні джерела (тексти, зображення, мапи, усноісторичні спогади), які мають на меті включити теми міської спадщини у проведення уроків гуманітарних дисциплін, чи стати матеріалом для виховних уроків, прогулянок, екскурсій.
Напрямки та фокуси програми
- Практичне спрямування та прикладність. Ми працювали з вибраними сюжетами, щоб показати на конкретних кейсах "як це працює".
- Імплементація в шкільні програму. Ми зібрали матеріали, дослідження, сюжети на тему спадщини міста та спробували включити їх у навчальну програму.
- Міждисциплінарність. Всі розробки є адаптивними до використання на різних предметах, чи спільних інтегрованих уроках.
- Інтерактивність, неформальні інструменти та практики, робота з технологіями та цифрова компетентність.
- Формування середовища. Ми не маємо амбіцій, що розроблені матеріали стануть універсальними та даватимуть відповіді на всі запитання. Цей проект - більше про запрошення до співтворення, будування простору для рефлексій, для діалогу між дослідниками та освітянами.
Команда проекту
Координаторка програми – Христина Бойко ([email protected])
Організатор програми - Центр міської історії
Програма є частиною проекту "ReHERIT: спільна відповідальність за спільну спадщину".
Цей проект фінансується Європейським Союзом