Львів у роки Першої світової війни: простори жіночих можливостей, конфліктів та компромісів
Мар’яна Байдак
Львівський національний університет імені Івана Франка25.05.2016, 15:30
Бібліотека Центру міської історії
Велика війна 1914–1918 років та динамічна атмосфера Львова пришвидшили скасування обмежень, які накладали на жінок консервативне галицьке середовище і традиційні практики довоєнного суспільства. Для жінок стали відкритими ті сфери діяльності, які раніше були табуйовані громадською думкою. У просторі міста львів'янки реалізовували себе через освіту, суспільну працю, професійну та культурну діяльність. Були й такі, які опинилися в соціальних низах.
Воєнний Львів "примирював" між собою жінок різного соціального походження, стирав ворожість і негативні уявлення про жінок із села. Взаємодопомога часто допомагала виживати як містянкам, так і селянкам. Водночас міжнаціональна напруга в місті активізувала жіночі ініціативи, привносила елемент змагальності. Попри суперечки ідентичностей, війна показала, що благодійність і громадський рух – територія більше єдності, ніж зіткнення інтересів. На першому місці було життя людини, а найбільшим бажанням стало закінчення війни.
Попри показну демонстрацію гордості за емансипацію і вивільнення, більшість жінок пcихологічно й фахово не були готові докорінно змінити своє становище; до можливостей, які відкривала війна, вони ставилися з обережністю, а інколи – й острахом. Відтак успіх жінок був тимчасовим, фінал війни закрив для них частину можливостей; а водночас з’явився простір для нових конфліктів (насамперед усередині жіночого товариства, а також з чоловіками), що змушувало шукати й нові компроміси, які знову відкривали нові можливості.
Головні питання семінару: Яким був ґендерний простір Львова під час Першої світової війни? Як змінювався цей простір під впливом діяльності в місті австрійської та російської адміністрацій? Як львів’янки реаґували на "зустріч з ворогом" і як розуміли патріотизм? Як жінки реалізовували себе в громадській діяльності, освіті, професійній сфері? Як вони творили культурний простір воєнного Львова? Які можливості й обмеження накладав воєнний Львів на жінок, які приїздили до міста?
Семінар відбувається у форматі робітні, на який запрошені дослідники для обговорення наукових проектів, досліджень, які знаходяться на різних етапах розробки, а також завершених досліджень, які готуються до друку.
Семінар не є відкритим для широкої громадськості. До участі запрошені колеги історики, соціологи, культурологи та представники інших гуманітарних напрямків, які мали бажання поділитися своїми дослідженням, досвідом, а також взяти участь в обговоренні проектів, запрезентованих на семінарі.
Семінар відбувся в межах серії подій на підтримку виставки "Велика війна 1914-... Індивідуальний та глобальний досвід".
Зображення
Верхнє: Львів. Торгівля на площі Ринок.