Місто шкіл та інтелігенції? Роздуми про Самбір 1918-1939 рр.

Місто шкіл та інтелігенції? Роздуми про Самбір 1918-1939 рр.

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

Ева Нізінська

Інститут Історії Польської академії наук

29 січня 2015

Центр міської історії, Львів

Самбір у міжвоєнний період налічував близько двох тисяч мешканців, переважно поляків, євреїв та українців. Він лежав на перетині важливих залізничних шляхів, але його розвиток (особливо в галузі промисловості та економіки) сповільняло, зокрема, близьке розташування до більших міст: Львова, Перемишля та Дрогобича. Проте, у пам'яті жителів Самбора незалежно від національності, часто з'являється твердження, що це було місто шкіл та інтелігенції.

Кількість шкіл різних типів, непропорційно велика по відношенню до розміру міста, радше підтверджує цю тезу. Які ще підстави для цього твердження з’являються в нараціях мешканців Самбора? Який образ міської освіти показують джерела - статистичні, офіційні або, теж, особисті документи? І, нарешті, чи ця картина відповідає спогадам мешканців? Відповідаючи на ці запитання, дослідниця постарається розповісти не тільки про освітню сферу Самбора, а й міську інтелігенцію, яка, звичайно, не обмежувалася тільки вчителями.

Міський семінар відбулася польською мовою.

Ева Нізінська

антрополог культури і математик, аспірантка Інституту історії Польської академії наук, де працює над кандидатською дисертацією, присвяченою Самбору, його функціонуванню в міжвоєнний період і пам’яті про нього. Зацікавлення: антропологія пам’яті та антропологія речей, відносини у багатокультурних суспільствах.

Зображення

Верхнє: Фр. Врани Початок вулиці Коперника, Самбір, 1904. Бібліотека Інституту народознавства Академії наук України / Міський медіаархів