Війни, насильства та революції в Україні (1914–1923 рр.)
4-6 липня 2019
Центр міської історії, Львів, Україна
У 1914–1923 рр. Європа стала осердям воєнної, політичної і культурної кризи. Якщо для Західної Європи завершення Першої світової війни у 1918 році принесло відносну стабільність, то у Східній Європі, навпаки, спіраль насильства отримала новий виток. Для прикладу, в Російській імперії Перша світова війна перетекла у лютневу і більшовицьку революції та громадянську війну. Водночас території, що були прикордонням Російської та Німецької імперій і Австро-Угорської монархії, стали епіцентром національних революцій, міжетнічних воєн і парамілітарного насильства. Як і для інших держав, для України війни і революції означали безпрецедентне руйнування і масову смерть. Однак вони також спричинилися до масової мобілізації та відкрили можливості для створення нової національної держави на уламках імперій.
Метою симпозіуму "Війни, насильства, революції в Україні (1914–1923 рр.)" є спроба простежити, як багатовимірна загальноєвропейська криза проявилася на теренах сучасної України. Симпозіум розгляне події, що відбувалися 1914–1923 рр. крізь призму індивідуальної, регіональної, національної, транснаціональної та глобальної перспектив. Для цього ми прагнемо зібрати учасників, що застосовують міждисциплінарні підходи у вивченні збройних конфліктів та насильства.
Особливістю даного симпозіуму є його фокус як на академічних, так і на позаакадемічних дослідженнях періоду 1914–1923 рр. Зокрема, він має на меті згуртувати всіх, хто вивчає історію 1914–1923 рр., використовуючи різні формати та підходи (дослідження, цифрові проекти, освіта, журналістика, мистецтво, література, переклад та ін.). Іншими словами, симпозіум спрямований на створення простору відкритого діалогу між академією, митцями та ширшою громадськістю для поглибленого розуміння воєнних та революційних подій початку ХХ ст. З огляду на це програма симпозіуму складатиметься з двох пов’язаних між собою секцій: "Секція І. Академічний вимір" і "Секція ІІ. Публічний вимір". У межах секції І відбудеться наукова конференція. Тоді як у секції ІІ відбудуться презентації проектів, дискусії, круглі столи, відкриті лекції, які фокусуватимуться на аналізі позаакадемічних вимірів дослідження та репрезентації подій 1914–1923 рр. в Україні.
Основні теми симпозіуму
- Мобілізація та демобілізація;
- Насильство;
- Взаємодопомога;
- Перетини і взаємодії;
- Міста у війнах та революціях;
- Гендерні ролі та практики в період війни та революції;
- Обміни ідей, знань, предметів;
- Переміщення і мобільність;
- Тяглість і перервність;
- Травма і скорбота;
- Пам’ятання і забування.
Робоча мова симпозіуму: українська
Організатор:
Центр міської історії Центрально-Східної Європи
Організаційний комітет
Мар’яна Байдак, Львівський національний університет ім. Івана Франка
Олена Бетлій, НА "Києво-могилянська академія" / Центр міської історії
Оксана Дудко, Університет Торонто / Центр міської історії
Сергій Єкельчик, Університет Вікторії
Координаторка літературно-перекладацької частини: Мар'яна Максим'як (Літературний центр імені Агнона / Центр міської історії)
Координаторка: Оксана Авраменко
Симпозіум є продовженням серії міжнародних конференцій у Центрі міської історії: "Множинність виходів з війни: досвід міст Східного фронту" (2018) та "Міський досвід Великої війни у Східній Європі" (2016) і реалізується в рамках дослідницького фокусу "Міста, війни та відновлення у Східній Європі ХХ століття"
Зображення
Верхнє: Олена Степанів і легіонер (Австрійський військовий архів)