Ідеї (без) місця: Концепції та практики прав і правосуддя у Східній Європі
10 листопада 2017
Центр міської історії, Львів
Задум воркшопу з'явився під впливом нещодавніх досліджень і публікацій про двох теоретиків права і правників Рафаеля Лемкіна і Герша Лаутерпахта, насамперед книги "Східно-західна вулиця" (East West Street) Філіпа Сендса. Оскільки життя обидвох правників було пов’язані зі Львовом, саме місто та концепції Лаутерпахта і Лемкіна є імпульсами для розмови про те, як місця і особистий досвід вплинули на розвиток міжнародного права, як ідеї правосуддя і прав проявляються у міжнародному, місцевому або транснаціональному вимірі та у різних контекстах східної Європи. Учасники воркшопу розглянуть способи формування правових понять і практик у артикуляції прав і правосуддя, проаналізують те, як вони з’являлися і втілювалися на практиці у східній Європі у ХХ столітті. Цей регіон відомий своїм культурним, мовним і національним розмаїттям, конкурентними політичними поглядами і проектами, зміною кордонів, злочинів війни і громадянськими конфліктами, але також є місцем постійних відбудов політичного і особистого життя у повоєнний і пост-конфліктний період та існування різноманітних пам’ятей про ці екстремальні досвіди.
Перша секція воркшопу розгляне період після 1918 р., зокрема те, як вписувалися і проявлялися поняття прав як у контексті, так і у відповідь на розпад імперських систем, появу нових держав і устроїв, а також на численні і часто жорстокі суспільні перетворення після Першої світової війни. Друга панель зосередиться на наслідках Другої світової війни, зокрема на практиках, зумовлених місцевим контекстом, та різними розуміннями "правосуддя". Враховуючи останні дослідження про Міжнародний військовий трибунал у Нюрнберзі, наша увага буде зосереджена на нехтуваних або забутих аспектах та історії незліченних кримінальних процесів, які відбувалися у великих і малих містах по всій східній Європі після Другої світової війни. У програмі воркшопу також будуть два круглі столи. Перший зосередиться на зв’язках між персональними біографіями, місцем та концепціями права і буде присвячений дослідженням та інтелектуальній спадщині правників. Питаннями другої дискусії будуть сучасні виклики у сферах прав людини та ідей справедливості у сучасному світі. Заключні міркування стануть нагодою для рефлексій про те, як символічне повернення та визнання відомих мешканців міста, в тому правників може сприяти критичному осмисленню минулого міста.
Семінар об’єднає учених-істориків, правників, дослідників міжнародного права та інтелектуальної історії. Серед учасників воркшопу: Маркіян Бем (Європейський суд з прав людини), Катерина Бусол (Global Rights Compliance), Наташа Вітлі (Сиднейський університет), Норман Дейвіс (Університетський колледж Лондона), Францішка Екселер (Кембриджський університет / Вільний університет), Берліна), Даглас Ірвін-Еріксон (Університет Джорджа Мейсона), Міра Зігельберг (Лондонський університет королеви Марії), Пітер Лагру (Вільний університет Брюсселя), Луїза Макклінток (Колумбійський університет), Реут Паз (Гіссенський університет), Вільям Померанц (Інститут Кеннана), Адам Редзік (Варшавський університет), Орнелла Роветта (Вільний університет Брюсселя), Філіп Сендс (Університетський колледж Лондона), Лорі Дармош (Колумбійський університет), Шон Мерфі (Університет Джорджа Вашингтона), Ґері Сімпсон (Лондонська школа економіки та політичних наук).
Воркшоп є частиною ширшої програми "Права, правосуддя і пам’яті Львова", яка триватиме з 9 до 11 листопада. Програма відкриється лекцією автора книжки "Іст Вест Стріт" (EastWestStreet) Філіпа Сендса "Вихід за межі східно-західної вулиці – виклики майбутнього і верховенство права" в рамках серії Школи права УКУ. 11 листопада заплановане відкриття меморіальних таблиць та музично-літературну програму "Східно-Західна вулиця. Пісня добра та зла" у Львівській філармонії. "Пісня" представить особисті пошуки, появу ідей сучасного правосуддя через долі окремих осіб і груп людей та за допомогою образів, розповідей та музичних уривки з творів Баха, Бетховена, Рахманінова, Пола Мізракі і Леонарда Коена у виконанні бас-баритона Лорена Наурі і джаз-піаніста Гійома де Шассі, акторки Каті Ріманн та юриста Філіпа Сендса. Спеціальним гостем виступу у Львові буде Емануель Акс, семиразовий володар Греммі, який народився у Львові.
Таке поєднання наукових дискусій з публічним мистецьким перформансом дозволяє підняти питання множинних, конкурентних та перехресних травматичних пам’ятей – про війну, насильство, вигнання і переслідування. Ми сподіваємося, що така програма допоможе поширювати знання і критичні рефлексії про історію Львова.
Щоб отримати доступ до матеріалів конференції, перейдіть за посиланням (лише для учасників конференції).
Оргкомітет: Софія Дяк (Центр міської історії), Францішка Екселер (Кембриджський університет / Вільний університет Берліна), Філіппе Сендс (Університетський коледж Лондона)
Організовано Центром міської історії у співпраці з Центром міжнародних судів та трибуналів (Університетський коледж Лондона)
За підтримки: Управління культури Львівської міської ради, та Інституту Кеннана (Центр Вудро Вільсона, Вашингтон, Школи права Українського католицького університету
Зображення
Верхнє: З концерту-перформенсу "Пісня про добро і зло", Стокгольм, Бервардгаллен, січень 2015 року / Арне Хакенберг
Галерея: Ірина Середа