(не)означені
вересень - листопад 2017
виставковий зал Центру міської історії
Виставка поєднує рефлексії художника Нікіти Кадана, істориків та інших дослідників над темами складних питань минулого, насамперед пов'язаних зі злочинами нацизму та сталінізму, етнічних чисток та інших актів насилля в 30-40- роках ХХ століття.
Спадками ХХ століття серед іншого є також незліченні та неозначені могили і мільйони убитих. Їхні імена часто невідомі. А якщо відомі, то насамперед у родинних переказах. Безіменні у числах, вони стають символами та об’єктами пам'ятей, політик та досліджень. Водночас теми пов’язані з масовим насильством, все ще є мало осмисленими, особливо локально. Їх й надалі використовують та підпорядковують вузьким ідеологічним рамкам та політичним цілям. Виставка "(не)означені" покликана дати імпульс ширшим рефлексіям та осмисленню травматичних і все ще не проговорених тем про наше минуле.
В основі виставки роботи Нікіти Кадана, які складаються з трьох серій: "Хроніки", "Погром" та "Національний ландшафт". Через мистецьке опрацювання фотографій жертв найстрашніших масових злочинів ХХ століття, Нікіта звертається до теми насилля і ставить питання про небезпеки заідеологізування і маніпулювання, витіснення "незручної історії" та наслідків "конкуренцій пам’ятей".
Особливістю виставки є залучення дослідників, насамперед істориків, але також представників таких дисциплін, як філософія, антропологія, психіатрія, література, право, візуальні студії. Це автори та авторки з України, США, Польщі, Великобританії, Німеччини та Нідерландів, які працюють з джерельними матеріалами та беруть участь у сучасних дискусіях про ці теми.
Виставка "(не)означені" містить художні роботи та тексти, пов'язані з темами масових насильств у історії. Рекомендуємо відвідання виставки дітьми за згоди та у супроводі дорослих.
Автори текстів: Омер Бартов (Браунський Університет, США), Карел Беркгоф (Інститут дослідження війни, Голокосту та геноцидів в Амстердамі, Нідерланди), Кейт Браун (Університет Меріленду, США), Ганс Ульріх Гумбрехт (Стенфордський університет, США), Ян Томаш Ґросс (Прінстонський університет, США), Джессіка Зиховіч (Університет Мічигану, США / Києво-Могилянська Академія, Україна), Роман Кечур (Львівський медичний університет, Україна), Крістоф Мік (Уорвікський університет, Великобританія), Михайло Мінаков (Києво-Могилянська Академія, Україна), Ґжеґож Мотика (Польська академія наук, Польща), Олена Петренко (Рурський університет, Німеччина), Мартін Поллак (письменник, Австрія), Юрій Радченко (Центр дослідження міжетнічних відносин Східної Європи, Україна), Філіп Сендс (Лондонський університет, Великобританія), Кай Штруве (Університет Мартіна Лютера, Німеччина), Яніна Струк (письменниця та фотограф, Великобританія), Адрій Усач (історик, Україна), Джейсон Франціско (Університет Еморі, США), Артем Харченко (Центр дослідження міжетнічних відносин Східної Європи, Україна), Джон-Пол Химка (Університет Альберти, США), Марсі Шор (Єльський університет, США).
Над виставкою працювали: Софія Дяк (кураторка виставки), Андрій Лінік (візуальний куратор), Євген Червоний (координатор виставки), Ірина Мацевко (координаторка публічної програми), Христина Бойко (координаторка освітньої програми), консультанти Василь Расевич, Ірина Склокіна, Богдан Шумилович, Мар'яна Мазурак (промоція), Марта Пересада (асистентка виставки). Переклад та редакція текстів: Лариса Бабій, Андрій Маслюх, Валентина Федченко, Катажина Котинська, Міхал Сутовскі, Кейт Янгер, Ізабелла Табаровскі, Наталя Багнюк, Неля Ваховська, Йоанна Тшецяк-Гусс.
Медіапартнери:
Зображення
Верхнє: Нікіта Кадан, серія "Хроніки"