Завтра буде краще
серпень 2016 - травень 2017
виставковий зал Центру міської історії
"Цикл фотографій Тадеуша Рольке про Львів 1989–1991-го років – неперевершене історичне джерело й виразна документація перехідної епохи. Це фотографії реального, неприкрашеного і немістифікованого життя Львова. Їх сміливо можна назвати "На переправі часу". На переправі між іще всюдисущою радянською буденністю з порожніми магазинами, натовпами військових на вулицях, неякісним одноманітним "кооперативним" одягом, чергами, відсутністю посмішок, але вже з надією на краще, справедливіше, бо своє, майбутнє" (Василь Расевич).
У 1990 році на замовлення німецького журналу "GEO" польський фотограф розпочав документувати події у Львові, проте через невідомі обставини редакція так і не опублікувала цих матеріалів. 26 років опісля виставка фотографій у Львові спробує відтворити контекстуальний та візуальний наративи, які хотів донести автор. Із понад 100 фотографій ми відібрали 50 знімків, які показують різні історії міста і в місті у рік розпаду СРСР: від мітингів та демонстрацій – до змін публічного простору та щоденного життя городян. Це фотодокументація кризи, відчуття непевності й водночас рішучості та передчуття змін.
Події останніх років існування Радянського Союзу задокументовані в журналістських репортажах, наукових працях і підручниках. Однак ця оповідь фотохудожника цікавіша за підручник історії. Об'єктив Тадеуша Рольке вихопив сцени із львівського життя 1990-го року й лишив нам, глядачам, розгадувати значення ракурсів та контрастів, пригадувати чи вгадувати історичні події. Головне у цій вправі з відчитування образів міста та його мешканців – не піддатися спокусі пошуку ілюстрацій до знайомих оповідей. Події з підручника присутні у авторському візуальному ряді, але вони становлять єдине ціле із замальовками щоденного життя, із тим, що випало з великого історичного наративу, частково забулося, зникло, не відклалося в архіві. Цей погляд ззовні автора на Львів доповнений текстами істориків, які, з одного боку, є дослідниками, а з іншого – свідками подій кінця Радянського Союзу. Таке поєднання погляду ззовні та контексту подій зсередини дає змогу зіставити різні бачення і перспективи, з’ясувати, яким був 1990-й рік у Львові і для Львова, і стає поштовхом для критичного осмислення 25-річної історії становлення нової держави, побудови нового суспільства і його цінностей.
Над виставкою працювали:
Куратори:
Андрій Бояров
Марек Ґриґель
Керівники виставкового проекту: Ірина Мацевко, Євген Червоний
Дизайн: Андрій Лінік, Лаврін Шимін
Супровідні виставкові програми: Христина Бойко, Ірина Мацевко
Асистентка виставки: Марта Пересада
Автори текстів: Василь Расевич, Сергій Єкельчик, Любомир Петренко, Кетрін Дейвід, Богдан Шумилович
Підготовка історичних матеріалів: Юля Шелеп, Ірина Склокіна
Подяка: Ягода Вєжейска, Белла Гранкіна, Наталя Космолінська, Ігор Мельник, Влодзімєж Павлов, Венді Фонтела, Роберт Ярош
За підтримки:
Львівська міська рада
Генеральне консульство Республіки Польща у Львові
Галерея Le Guern
Інститут Адама Міцкевича