Завтра буде краще

Завтра буде краще

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

серпень 2016 - травень 2017

виставковий зал Центру міської історії

"Цикл фотографій Тадеуша Рольке про Львів 1989–1991-го років – неперевершене історичне джерело й виразна документація перехідної епохи. Це фотографії реального, неприкрашеного і немістифікованого життя Львова. Їх сміливо можна назвати "На переправі часу". На переправі між іще всюдисущою радянською буденністю з порожніми магазинами, натовпами військових на вулицях, неякісним одноманітним "кооперативним" одягом, чергами, відсутністю посмішок, але вже з надією на краще, справедливіше, бо своє, майбутнє" (Василь Расевич).

У 1990 році на замовлення німецького журналу "GEO" польський фотограф розпочав документувати події у Львові, проте через невідомі обставини редакція так і не опублікувала цих матеріалів. 26 років опісля виставка фотографій у Львові спробує відтворити контекстуальний та візуальний наративи, які хотів донести автор. Із понад 100 фотографій ми відібрали 50 знімків, які показують різні історії міста і в місті у рік розпаду СРСР: від мітингів та демонстрацій – до змін публічного простору та щоденного життя городян. Це фотодокументація кризи, відчуття непевності й водночас рішучості та передчуття змін.

Події останніх років існування Радянського Союзу задокументовані в журналістських репортажах, наукових працях і підручниках. Однак ця оповідь фотохудожника цікавіша за підручник історії. Об'єктив Тадеуша Рольке вихопив сцени із львівського життя 1990-го року й лишив нам, глядачам, розгадувати значення ракурсів та контрастів, пригадувати чи вгадувати історичні події. Головне у цій вправі з відчитування образів міста та його мешканців – не піддатися спокусі пошуку ілюстрацій до знайомих оповідей. Події з підручника присутні у авторському візуальному ряді, але вони становлять єдине ціле із замальовками щоденного життя, із тим, що випало з великого історичного наративу, частково забулося, зникло, не відклалося в архіві. Цей погляд ззовні автора на Львів доповнений текстами істориків, які, з одного боку, є дослідниками, а з іншого – свідками подій кінця Радянського Союзу. Таке поєднання погляду ззовні та контексту подій зсередини дає змогу зіставити різні бачення і перспективи, з’ясувати, яким був 1990-й рік у Львові і для Львова, і стає поштовхом для критичного осмислення 25-річної історії становлення нової держави, побудови нового суспільства і його цінностей.

post picture

Тадеуш Рольке

польський фотограф. Його творча діяльність, яка охоплює 60 років інтенсивної праці, розпочалася фотодокументацією повоєнної зруйнованої Варшави та її відбудови. Працював для багатьох видань Польщі та Німеччини як фотожурналіст, фотодокументаліст та фешн-фотограф. Основним у фотографії для Тадеуша Рольке є спонтанність споглядання та документування реальності. Виставки Тадеуша Рольке відбувались у Центрі сучасного мистецтва “Замек Уяздовський”, Варшава (проекти “Фотографував шістдесяті і не тільки”, 1997, “Все є фотографією”, 2009), у галереї “Кюнстверейн”, Гамбург (проект “Рибний ринок”, 2002), Фундації галереї “Фоксаль”, Варшава, (проект “Рок&Рольке”, 2006) й у сотнях інших малих та великих галерей і мистецьких закладів Європи та світу. Відвідувачі Центру міської історії вже знайомі з роботами фотографа завдяки виставкам “Ми були тут (Хасиди)” (2010) та “Сусідка” (2011).


Над виставкою працювали:
Куратори:
Андрій Бояров
Марек Ґриґель

Керівники виставкового проекту: Ірина Мацевко, Євген Червоний
Дизайн: Андрій Лінік, Лаврін Шимін
Супровідні виставкові програми: Христина Бойко, Ірина Мацевко
Асистентка виставки: Марта Пересада
Автори текстів: Василь Расевич, Сергій Єкельчик, Любомир Петренко, Кетрін Дейвід, Богдан Шумилович
Підготовка історичних матеріалів: Юля Шелеп, Ірина Склокіна
Подяка: Ягода Вєжейска, Белла Гранкіна, Наталя Космолінська, Ігор Мельник, Влодзімєж Павлов, Венді Фонтела, Роберт Ярош

За підтримки:
Львівська міська рада
Генеральне консульство Республіки Польща у Львові
Галерея Le Guern
Інститут Адама Міцкевича

  • img

  • img

  • img

  • img

  • img