Земля в пакеті
23 - 29 травня 2011
Центр міської історії, Львів
Виставка є експозицією тематичних фоторобіт та інсталяцій на тему надмірного та бездумного споживання пластику жителями українських міст, зокрема Львова та його околиць. Під час відкриття відбулася дискусія з питань екологічної свідомості, утилізації поліетилену та екологічного діагнозу Львова та області загалом, у якій брали участь екологи та представники міської влади.
Виставка відбувалась в рамках проекту "Земля в пакеті", який є громадською ініціативою екологічно небайдужої молоді Ужгорода і Львова та реалізується за підтримки Колегіуму імені Теодора Гойса Фундації Роберта Боша, мистецького центру "Кубло" та АМ "Ротонда".
Діяльність Колегіуму імені Теодора Гойса спрямовано на інтеркультурну комунікацію та підтримку проявів громадської активності молоді Центральної та Східної Європи, з метою утвердження на цих теренах основ громадянського суспільства.
Окрім фотовиставки в рамках проекту проводились такі заходи:
- 25 травня о 18.30 тематичний кінопоказ фільму "Addicted to plastic" (реж. Ян Коннахер);
- 26 травня о 18.30 майстер-клас з виготовлення екоторбинок, на якому кожен учасник матиме нагоду створити ексклюзивну альтернативу пластиковим "кулькам".
Ці заходи мали на меті сприяти формуванню європейської моделі ставлення до природного середовища, що є обов’язковою рисою громадянського суспільства, а також підвищити інтерес до реального впливу поліетилену на природне середовище та закликати до усвідомлення персональної відповідальності кожного за шкоду, яку пластик завдає міському середовищу і природі. Організатори прагнуть, щоб наслідком проекту стала часткова чи повна відмова учасників від надмірного використання поліетилену на щодень.
Запропонованою альтернативою пластиковим пакетам є бавовняна торбинка - для щоденного вжитку. Використовуючи екоторбу, скорочуємо попит на пластик. Якщо відвідуємо супермаркет у середньому три-чотири рази на тиждень і щоразу беремо на касі пластиковий пакет, то приносимо додому 160 пакетів на рік і 90% з них зазвичай повторно не використовується і просто викидається в смітник. Якщо маємо екоторбу, то звільнюємо своє середовище на 6-7 пакетів на тиждень, або на 24 за місяць, або 288 за рік. Якщо б в Україні хоча б 1 людина з 5 використовувала екоторбу замість пакета, ми б зменшили використання пакетів майже на 300 млн. на рік.
Використовуючи пластикові торбинки, ми нечасто задумуємося про їхню подальшу долю, а тим часом...
- ¼ всіх водних поверхонь Землі забруднена пластиком
- 1 млн. птахів гине кожного року, поїдаючи пластикові відходи. Багато видів вигодовують пластиком пташенят.
- Кількість риби, що гине від "білого забруднення", навіть, не піддається точним обрахункам.
- На забруднених територіях Атлантичного океану маса поліетилену в 6-20 разів перевищує масу зоопланктону.
А в світі продовжують виробляти 60 млн.тонн пластикових пакетів на рік.
Середній термін розкладання звичайного поліетиленового пакета – 150 років. В європейських країнах виробництво торбинок з пластику вже заборонено або ж вони підлягають високому оподаткуванню. Бангладеш, Руанда, Ізраїль, Канада, західні провінції Індії, Ботсвана, Кенія, Танзанія, ПАР, Тайвань, Сінгапур, Ірландія, Австралія заборонили виробництво і використання пластикових пакетів або близькі до цього. В Україні поліетиленові торбинки заборонені лише в Новомосковську Дніпропетровської області.