Сецесія у масках

Сецесія у масках

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

вересень - жовтень 2015

подвір'я Центру міської історії

Виставка підготована в межах Днів Європейської спадщини, що сфокусовані цього року на представленні архітектурної і мистецької спадщини стилю сецесії 1890-1910-х років. Маскарони – зображення людських обличь, голів тварин чи міфічних істот є вражаючими елементами, що найбільш яскраво проявилися саме в сецесійному стилі і часто були акцентами фасадів. Автором фотографій є Танас Никифорук (1928-2009), його багата збірка фото львівської архітектури з другої половини ХХ століття була передана нещодавно Центру міської історії і поповнює колекцію проекту "Міський медіаархів".

Львів, будучи столицею Галичини в складі Габсбурзької імперії, активно розбудовувався протягом ХІХ століття, і особливо на зламі ХІХ і ХХ століть. Саме на цей період припадає активна модернізація міста - запровадження електрики, центрального водопостачання тощо для широкого загалу мешканців. У цей час розвивається сецесійний стиль, що декларував новий підхід до архітектури. Йдеться про відмову від академічних традицій копіювання зразків архітектури минулих епох, і натомість пошук нових форм що дозволили б поєднати застосування інноваційних будівельних матеріалів, конструкцій і планувальних рішень, та оригінальний декор.

Архітектурна спадщина сецесії у Львові є дуже багатою, і представлена не лише житловою архітектурою, але й громадськими, а також промисловими будівлями. Загалом сецесія — різноманітний стиль, що увібрав впливи і мотиви як історичних стилів притаманних країнам Європи, так і близькосхідні чи японські. Це яскраво ілюструється на прикладі маскаронів. Серед них є жіночі обличчя, часто в оточенні квітів, ґротескні міфічні істоти, етнографічні зображення селян тощо.

Сецесійні маскарони часто мають унікальний дизайн, і зустрічаються лише в єдиному екземплярі.  Ці елементи нетривкі і безслідно зникають разом з руйнуванням фасадів історичних будинків. Виставка презентує вибрані маскарони представлені фотографіями великого формату. Це наближає деталі до глядача. Метою виставки є привернути увагу до спадщини сецесії та до пам'яток архітектури, що розташовані не у центрі історичного міста, але у межах пішохідної доступності.

Над виставкою працювали:
Ольга Заречнюк,
Олександр Маханець

Дизайн: Лаврін Шимін

Консультація: Андрій Лінік

Зображення

Верхнє: колекція Танаса Никифорука // Міський медіаархів

Галерея: Центр міської історії