Пошуки дому у повоєнному Львові. Досвід Підзамче
грудень 2012 - липень 2013
пл. Ринок
Виставка була покликана висвітлити одну з найважливіших сторінок історії сучасного Львова – повоєнне творення радянського міста. Травматичний та суперечливий досвід радикальної трансформації міста новою владою було представлено через призму досвіду різних людей, що розпочали своє повоєнне життя у львівському районі Підзамче.
Включення Львова та території окресленої як "західна Україна" у склад радянської України ще досі є "гарячою" та суперечливою темою, яка багатьма людьми сприймається по різному. Починаючи з 1939 р. Львів пережив кілька хвиль насильних, ініційованих та організованих державними інституціями (почергово Радянським Союзом і нацистською Німеччиною) змін у соціальній та етнічній структурі суспільства. Війна, окупації, Голокост та подальша депортація поляків зі Львова до комуністичної Польщі радикально змінили населення міста. Лише невелика кількість львів’ян, що пережили війну і залишились у місті, продовжували зберігати пам’ять про місця та події довоєнного та воєнного життя. В офіційних наративах нового радянського Львова місця для їхніх спогадів практично не було. З іншого боку, сприйняття досвіду "нових львів’ян" - тих, хто оселився тут вже після війни, було піддане неминучій ідеологізації та спрощенню. Радянський дискурс трактував "освоєння" Львова новими мешканцями просто як повернення міста, "захопленого поляками", "українським трудящим." Чітку чорно-білу позицію зайняли і анти-радянські чи пропольські наративи, які наголошували на смерті "справжнього" австрійсько-польського Львова. Після розпаду Радянського Союзу питання творення повоєнного Львова залишилося майже таким же ж ідеологізованим як і раніше, лише анти-радянський дискурс став домінуючим – хоч і більш плюралістичнішим.
Проект "Пошуки дому у повоєнному Львові. Досвід Підзамче", зосереджувався на одному аспекті повоєнного життя у місті, а саме – обживання, "одомашнення" міського простору. Адже, незалежно від того, які ці події пам’ятають сьогодні, тогочасні львів’яни переймалися насамперед конкретними повсякденними питаннями – як знайти житло, як його облаштувати, як перетворити його на дім? Район Підзамче представляє особливий інтерес для такого дослідження. Саме тут в роки війни відбулися травматичні події Голокосту. Згодом, саме тут зосередилося будівництво радянського індустріального району.
Виставка була поділена на 3 тематичних блоки. У першому подавався загальний огляд теми "пошуків дому" та історії Підзамче. Наступний блок розглядав досвід життя на повоєнному Підзамче на рівні конкретного дому – пошук помешкання, ремонт, співжиття з сусідами, умеблювання. Третя частина охоплювала ширше життєве середовище – повсякденний простір та символічні місця району.
Виставка презентувалася у "вуличному форматі" у кількох місцях. Відкриття експозиції відбулося на вулиці Огірковій (перед станцією "Підзамче").
Наступні локації:
- На площі Старий Ринок – з 12 лютого по 13 квітня 2013 року
- На площі Ринок – з 14 квітня по 1 липня 2013 року
Виставка була презентацією перших результатів дослідницького проекту, який проводився у співпраці з Центром європейських досліджень (Лунд, Швеція) та музеєм "Територія терору" (Львів). Дослідження проводилося в рамках програми "Історична майстерня Європа", фінансувалося німецьким Федеральним фондом "Пам’ять, відповідальність, майбутнє" та координувалося Інститутом прикладної історії у Франкфурті на Одрі та Європейським університетом Віадріна.