Сусідка

Сусідка

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

березень - квітень 2011

Галерея "Примус", вул. Лесі Українки 16

"Виставка "Сусідка" - це авторський проект двох фотографів: Тадеуша Рольке і Кріса Ніденталя, реалізований у 2001 році. На створення виставки авторів надихнула 60-та річниця звірських вбивств єврейського населення під час Другої світової війни, здійснених деякими мешканцями містечка Єдвабне і околиць. На тему цих трагічних подій Агнєшка Арнольд зняла фільм, на підставі якого Ян Томаш Ґросс написав книгу під назвою "Сусіди". Як фільм, показаний на громадському телебаченні, так і видання книги спровокували загальну дискусію на тему вини і відповідальності за ці злочини. Це була одна з найважливіших суспільних дебат в післявоєнній Польщі.

В першій версії виставка складалася з 12 фотограмів і була презентована у варшавській галерії "Захента" та в музеї Любузької землі в Зеленій Гурі. У 2010 році художники приготували наступну її версію, розширену до 25 фоторгафій. Прем’єрне відкриття в м. Кєльце було повязане з річницею кєлєцького погрому.

Автори виставки "Сусідка" своїм мистецьким проектом включилися в ці дебати, відчуваючи потребу висловитись в цій важливій справі. Історична реальність – як написали автори у вступі до каталогу – вимагає коментарів за допомогою медіа, якими вони послуговуються: ф о т о г р а ф і ї.

Оскільки існують автентичні місця, все інше може домалювати уява. В таких, власне, місцях: в малих містечках Підляшшя, Мазовії, де проживало єврейське населення перед війною, розмістили героїню серії – дванадцятирічну в‘єтнамську дівчинку, яка на щодень була сусідкою одного з авторів проекту. Зробивши такий вибір, митці хотіли звернути увагу на те, чи певного роду іншість не може бути порушенням і що з цього може виникнути - ненависть і невимовне зло.

Автори хотіли також передати відчуття певної загрози, викликати настрій грози у виразно сільському оточенні дівчинки. Тим самим маючи на меті створити відчуття ретроспективи, загострити певну "вразливість, здатність до асоціацій і рефлексії", щоб трагічні події липня 1940 року ніколи вже не повторилися.

Тому виставка "Сусідка" є особливою сублімованою спробою зіткнення з темою автентичних і трагічних подій нашої новітньої історії.

Це є також свідченням вразливої і відповідальної позиції, яку запропонували автори відносно тих подій. Чи оглядаючи цю виставку, ми поділяємо їх почуття?

На це питання має відповісти кожен сам для себе, керуючись власною совістю."

Марек Ґригєль, фотокритик, куратор Центру сучасного мистецтва у Варшаві (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski)

Виставка "Сусідка" організована Центром міської історії у співпраці з Польським інститутом у Києві та Галереєю фотографії BWA Спілки польських художників фотографів у Кєльцях.

  • img

  • img

  • img

  • img

  • img