Люди Шмітцлера. Мешканці довоєнного Снятина
13.1.2012
Дім зустрічі з історією, Варшава
Виставка висвітлює суспільні стосунки й питання ідентичності на культурному пограниччі, ґрунтуючись на історії галицького містечка Снятина. До Другої світової війни тут проживала багатокультурна громада – українці, євреї, поляки, вірмени та німці. Світлини із родинних альбомів показують минуле життя міста, його інституцій, сусідство й розваги. Більшість світлин зробив єврейський фотограф Ігнатій Шмітцлер. Люди різних національностей й соціальної приналежності фотографувалися у його студії. Шмітцлер – фотолітописець міста – проведе екскурсію вуличками Снятина, де жили й зустрічалися його мешканці. Виставка побудована на дослідженні пам’яті з використанням новітніх, інтерактивних форм спілкування, зокрема соціальних мереж та генеалогічних порталів.
Проект "Операція Снятин"
Проект звертає увагу на тяглість та перерваність у дискурсі про минувшину західноукраїнського містечка Снятина. Він зосереджується на різних шляхах того, як бачили його мешканці різних національностей своє місто перед тим, як його затьмарив жах Голокосту й депортацій. Він показує, як українці, євреї та поляки творили образи довоєнного Снятина, і як нещодавні зміни можуть звести ці відмінні шляхи воєдино. Проект також фокусується на вивченні індивідуального досвіду, пережитого або переданого родиною, і дискурсу про місто, який творять громадські інститути міста. Також вивчався вплив паломництва, відвідини міста людьми, корені яких є у Снятині, та міжнародні заходи і те, як під цим впливом змінюється культурна пам’ять міста.Координатор проекту др. Ольга Лінкевич (Інститут Історії Польської Академії Наук, Варшава).
Виставка є підсумком міждисциплінарного дослідження культурної пам'яті про минуле Снятина у Східній Галичині, проведеного Центром міської історії, Інститутом історії Польської академії наук у Варшаві у співпраці з Інститутом етнології та культурної антропології Варшавського університету і університетом "Львівська політехніка", програмою Geschichtswerkstatt Europa "Шляхи пам'яті", Фондом "Пам'ять, відповідальність і майбутнє" (EVZ) у 2010 р.