Праця, виснаження та успіх: корпоративні міста Донбасу
червень - липень 2015
Площа Ринок
Голий степ Донбасу став територією, де було реалізовано один із найамбітніших промислових проектів Європи, який наприкінці XIX століття об'єднав імперських урядовців, підприємців, інвесторів, інженерів і майбутніх робітників. Новина про багаті поклади вугілля й заліза привабила людей з різних куточків Російської імперії та Європи.
Більшість міст Донбасу – Донецьк, Луганськ, Краматорськ, Алчевськ, Лисичанськ, Горлівка, Єнакієве – зародилися як корпоративні містечка. У радянський період вони перетворилися на великі й середні міста, утворивши найбільшу в Україні агломерацію. Незважаючи на численні трансформації в XX столітті, чимало в цих містах лишилося незмінним: підприємства зберігали свій вплив і контроль, а промислове виробництво, праця, державна політика й усі аспекти щоденного життя залишалися тісно переплетеними.
Головною ідеєю виставки була спроба поглянути на історію Донбасу через корпоративні міста – поселення, утворені навколо шахти чи заводу. У цих містах стосунки між людьми, виробництво і споживання, весь ритм життя пов'язаний саме з підприємством – яке дає роботу, розбудовує місто та формує справжню "нову людину" – творця індустрії.
17 стендів виставки присвячені таким аспектам, як зміни природного ландшафту та міського простору, праця та виробництво, стосунки між людьми, спроби держави та підприємств сформувати "ідеальне суспільство" та робітника-героя, а також відпочинок і життя після праці. Серед персоналій виставки – також і знані особи, емблематичні для Донбасу, як-от Джон Юз, Олексій Стаханов і Володимир Сосюра.
Виставка охоплює матеріали ХІХ-ХХ століть і спонукає задуматися над місцем Донбасу в становленні індустріальної України, так і над ціною цього успіху – адже значною мірою сучасні соціальні, політичні та екологічні проблеми регіону закорінені в часах його заселення та сталінської індустріалізації.
Виставка була створена в 2015 році в рамках культурного форуму "Донкульт".
Організатори виставки:
Центр міської історії, Львів
Канадський інститут українських студій, Едмонтон
Куратори: Володимир Куліков та Ірина Склокіна
Зображення люб'язно надали:
Горлівський художній музей, Донецький обласний художній музей, Центральний державний кінофотофоноархів України імені Г.С. Пшеничного, Музей історії міста Краматорська, Музей історії Єнакіївського металургійного заводу, Стахановський міський історико-художній музей
Подяка за допомогу в підготовці виставки:
Софії Дяк, Ірині Мацевко, Дорі Мераї, Олексію Чеботарьову
При фінансовій підтримці Ігоря Ліскі
Виставка експонувалась також у Європейському університеті Будапешта (22 травня - 15 червня 2015), супроводжуючи проведення круглого столу "Індустріальна спадщина: історичний контекст, соціальні виклики та можливості управління".