Світло у їхньому домі

Світло у їхньому домі

facebook icon twitter icon email icon telegram icon link icon whatsapp icon

лютий - липень 2019

кафе-вітальня та конференц-зал Центру міської історії

Штучне світло в їхньому домі на Кайзервальді зберегло меланхолійний настрій тихих вечорів у вітальні, коли він робив її й власні портрети. Промені весняного сонця, що відбивалися від поверхонь в інтер'єрі, зробили видимими для нас деталі помешкання. Моменти спільних прогулянок із сином – це ті частинки секунд, на які привідкривалися шторки фотоапарата.

Ці засвічені фрагменти минулого творять сімейний фото архів. Його можна втілити у різних формах. Проте крім матеріальної історії архіву, яка може багато розказати, важливою є первинна інтенція його несвідомого створення – мить перед тим, коли світло потрапило на матрицю.

Нескладно відчитати інтенції творця із сукупності фотографій – він намагається зберегти виняткові емоції та хвилини. Камера у його руках стає знаряддям для ідентифікації та маркування особливого стану серед потоків світла.

На виставці представлено фотографії із приватного сімейного архіву Яна та Софії Отків – опрацьованого та включеного до колекцій Міського медіаархіву Центру міської історії. Більшість світлин зробив наприкінці 1920-х – протягом 1930-х років  Ян Отко, який працював у той час у банку та в інших фінансових установах Львова. Для Яна фотографія була не лише інструментом фіксації часу за посередництвом світла – він цікавився фотографією як процесом, був її аматором. Після одруження із Софією Блонською він активно взявся документувати життя своєї сім'ї. Народження сина Андрія у 1935 році додало йому наснаги фотографувати ще більше. Цьому сприяв розвиток технологій: зменшилися розміри апаратів, стала поширеною 35-мм фотоплівка. Часто Ян Отко без упину витрачав кадри плівки, коли намагався зберегти щасливі сімейні моменти і вловити дорослішання сина. Результат – сотні знимок, які хоч  і є аматорськими, проте передають нам важливі знання про модерну сім'ю, побут та відпочинок. Окрім цього, родинні історії ми бачимо крізь призму екстер'єру та інтер'єру, тож колекція дає змогу відчути атмосферу міського життя львівського середнього класу 1930-х років.

Виставка "Світло у їхньому домі" є частиною проекту [розaрхівування] Міського медіаархіву та Публічної історії, що покликана популяризувати та актуалізувати проблематику архівної спадщини серед громадськості і використовувати архівні матеріали у неакадемічних формах та форматах.

Над виставкою працювали:

  • Олександр Маханець, координатор проекту "Міський медіаархів"
  • Вікторія Панас, асистентка програм публічної історії

Консультанти:

  • Богдан Шумилович, керівник проекту "Міський медіаархів"
  • Ірина Мацевко, керівниця проектів публічної історії

Інформаційний супровід: Мар'яна Мазурак

Співпраця: Наталія Отко

Зображення

Верхнє: Колекція родини Отко / Міський медіаархів

Галерея: Ірина Середа